Press "Enter" to skip to content

aydın ili hakkında bilgi

Reklamlar
Reklamlar

Öncelikle plaka kodu 09 olan Aydın ilimiz hakkında sizlere kısaca bir bilgi vermeye çalışacağız daha sonrada tarihçesi, nufus, iklim yapısı, ekonomisi, turizm gibi kentin genel yapısı hakkında kısaca bilgeler vereceğiz.Aydın ilimiz:Körteke Kalesi
Bozdogan ilçesine bağlı Körteke köyü ile Örencik köyü arasında doğal bir tepenin üzerinde bulunuyor.
Görülmeli
Aphrodisias antik şehri mutlaka görülmeli.
Arpaz Kalesi
Nazilli-Bozdoğan arasında Akçay´ın doğusundaki tepe üzerinde bulunan kale Selçuklu dönemine ait.
Bafa
Bafa gölü içinde bir ada üzeride bulunan kale.
Tralles
Aydın’ın 1 km. kuzeyinde Topyatağı mevkiinde. Tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanıyor.
Nyssa
Aydın’ın 33 kilometre doğusunda Sultanhisar ilçesinin 3 km. kuzeyinde yer alıyor. M.Ö. 3. yy´ın yarısında kurulmuş.
Aphrodisias
Karacasu’ya 12 km. uzaklıkta, Geyve köyü sınırları içinde, halen kazıların sürdüğü bir tarih hazinesi. Antik ismi Nineo olarak biliniyordu. M.Ö. 1. yüzyılda Grek tanrıçası Afrodit’e ithafen Aphrodisias adı ile anılmaya başlandı.
İklim
Tipik Akdeniz ikliminden biraz farklılık gösteren Aydın´ın gezi için en uygun zamanı Mayıs – Eylül ayları arası.
Etkinlik
Aydın´ın Kurtuluşu: 27 Eylül
İncir Festivali, Germencik: 5-7 Eylül veya 7-10 Eylül

Aydın ilinin coğrafi konumu hakkında bilgi:İl orta ve batı kesiminde verimli ovalar, kuzeyinde Aydın Dağları, güneyinde Menteşe Dağları ile çevrili Büyük Menderes Havzası üzerinde 8007 km2 lik bir alan üzerine kuruludur. Doğuda Denizli, batıda Ege Denizi, kuzeyde İzmir ve Manisa, güneyde ise Muğla illeriyle komşudur. Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.
Aydın sınırları içinde büyük, küçük birçok akarsu mevcuttur. Büyük Menderes Nehri Ege Bölgesi’ nin en uzun akarsuyudur. Toplam uzunluğu 435 km. il içindeki uzunluğu ise 170 km dir. Çine çayı, Akçay ve Dandalaş çaylarının sularını toplayarak Ege Denizi’ne dökülür.
İlin en büyük gölü Bafa olup, Büyük Menderes, deltasının güneydoğusundadır. Diğer gölleri Samson ve Azap gölüdür.Aydın ilinde sım sıcak hava ile AYDIN İLİ KAYNAMAKTADIR VE sıcaklık kışın şubat ayında başlamaktadır.Ve en soğuk olduğu ay ise Ocak ayıdır.

Reklamlar

Aydın şehrimizin nufus, tarih, turizm, tarım ve eğitim alanları açısından incelenmesi:2007 yılı Genel Nüfus Sayımı’na göre Aydın ilinin nüfusu 600,121 ni merkez ve diğer merkeze bağlı beldeleri ile 210.000 dir.Ve nüfusu 1,102,191 dir
Aydın İli oldukça sıcaktır.Ve her sene turist gelmektedir.
Aydın (Juliapoli), Traklar tarafından kurulmuş ve önceleri Tralles adı ile anılmıştır. Depremle yıkıldıktan sonra yeniden imar edilmiş,Traklar’dan sonra Spartalılar, Hititler, Frigler, İyonlar, Lidyalılar, Persler ve Romalılar zaman zaman yörede hakimiyetlerini kurarak kendi kültürlerini bölgeye taşımış ve yörenin gelişmesine öncü olmuşlardır.
1186 yılında Selçuklular’ın, 1300 yılında Aydınoğulları’nın eline geçen kentin adı Aydın Güzelhisar olmuştur. Bu ad Aydın şekline dönüşmüştür. 1426 da Osmanlılar’ın eline geçen Aydın bu günkü yerine kurulmuştur. 1923 yılında il olmuştur.Aydın ili spordada gelişmiştir.Aydınspor 1966 yılında kurulmuştur.Ve Fenerbahçenin en çok farklı galibiyet alan takım Aydınspordur..6-1 lik skorla Fenerbahçeyi şaşırtmıştır.Ve Galatasaray Ve Beşitaşada Çok farklı galibeyetleri vardır ve Aydınspor 1991-1992 sezonunu 3.bitirmiş ve anadolu takımlarından bir ilke imza atmıştır.Ve Aydınspor şimdi 3.ligde devam etmektedir.
Aydın; incir, zeytin ve kestane üretiminde Türkiye’de ilk sırayı almaktadır. Ayrıca ilde pamuk, narenciye, karpuz, kavun, çilek ve çeşitli sebze-meyve üretimi gercekleşir.
Aydın ilinde turizm Didim ve Kuşadası ilçelerinden gelişmiştir.
Kuşadası, sahilleri ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı; Didim, sahilleri, Milet antik kenti ve Apollon Tapınağı ile il ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.
Adnan Menderes Üniversitesi, 1992 yılında Aydın’da kuruldu. Üniversitenin Merkez Kampüsü Aydın il merkezinde olup birçok ilçe ve beldede fakülte ve yüksekokullar bulunmaktadır.ADÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Kuşadası’nda faaliyet göstermektedir ve 2008 yılı itibariyle 1094 öğrencisi vardır. okulda konaklama işletmeciliği, seyahat işletmeciliği ve yiyecek içecek işletmeciliği olmak üzere üç bölüm mevcuttur.
Aydın’da, Aydın il merkezi ve Nazilli’de olmak üzere 2 adet Polis Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.
Aydın Polis Meslek Yüksek Okulu
Nazilli Polis Meslek Yüksek Okulu
Çine de besicilik et ve süt ürünleri, arıcılık,gıda 2 yıllık meslek okulu bulunmaktadır.
Kuyucak’da pazarlama işletme kooparatifcilik ve muhasebe meslek yüksek okulu bulunmaktadır.
söke ilçesinde de bir adet meslek yüksek okulu bulunmaktadır…

Aydın ilinin ilçeleri:Bozdoğan – Buharkent – Çine – Didim – Germencik – İncirliova – Karacasu – Karpuzlu – Koçarlı – Köşk – Kuşadası – Kuyucak – Nazilli – Söke – Sultanhisar – Yenipazar

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.