Press "Enter" to skip to content

Kemal Kılıçdaroğlu Oyunu Kullanamadı

Reklamlar
Reklamlar

Belkide Seçim tarihlerinde bir ilk yaşandı ve bir parti genel başkanı halktan Hayır oyu isterken kendisi sandığa gidipte oyunu kullanamadı. Herhalde bu olay şok olacaktır çünkü ilk oluyor..

Tüm gün beklenmesine rağmen oy kullanmaya gitmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmen listesinde adı olmadığı için için oy kullanamadığı açıklandı. CHP’den yapılan açıklamada bugün ortaya atılan iddialar doğrulandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, HABERTURK.COM’a yaptığı açıklamada “Kemal Bey, seçim yasası gereği milletvekili olduğu için istediği yerde oy kullanır. Belki İzmit’te kullanmıştır” demişti.

Reklamlar

CHP’DEN AÇIKLAMA

CHP’den yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu’nun 2009 yerel seçimlerinde İstanbul Kağıthane’de oyunu kullandığı belirtildi ve şöyle denildi:

‘Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul’un Kağıthane İlçesi’ne kayıtlı adresinde ikamet ettiği ve bu adresi seçmen kütüğünde yer aldığı için oyunu İstanbul’da kullanmıştır.

Daha sonra Emniyet yetkililerinin tuttuğu tutanakla Sayın Genel Başkanın bilgisi dışında bu adresten ayrıldığı bildirilmiş ve sandık seçmen listesinden kaydının düşürülerek isminin çıkarılmış olduğu anlaşılmıştır.

Milletvekillerinin seçmen kütüğe kayıtlı oldukları çevrenin dışında da oy kullanabildiği bilindiği için yoğun referandum kampanyası sürecinde sandık seçmen listeleri incelenmemiş, bu arada YSK’nın 135/1 sayılı genelgesiyle milletvekillerinin kütüğe kayıtlı oldukları yerin ilçe seçim kurulu başkanlığından alınacak seçmen kağıdını göstermek suretiyle oy kullanabileceği hükmü getirildiğinden, milletvekillerinin seçim çevreleri dışında herhangi bir sandıkta oy kullanma olanağı kalmamıştır.

Bu nedenle de Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da oyunu kullanamamıştır.’

EŞİ KULLANDI, KENDİSİ YOKTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu oyunu kullandı ama yanında CHP liderinin olmaması dikkat çekti. Gazetecilerin Selvi Kılıçdaroğlu’na ’eşi Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullanıp kullanmayacağına’ ilişkin sorusu üzerine, “Hayırlı olsun. Eşim şu anda İstanbul’da” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin aynı soruyu ısrarla sorması üzerine, “Kendisi şu anda İstanbul’da” şeklinde konuştu. Selvi Kılıçdaroğlu oyunu kullandıktan sonra okuldan ayrıldı.

İSTANBUL İL BAŞKANI ŞİMŞEK: KEMAL BEY İSTEDİĞİ YERDE OY KULLANIR

Konuyla ilgili bilgi aldığımız CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek HABERTURK.COM’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kemal Bey milletvekili olduğu için istediği yerde oy kullanır. Seçim kanununda bu böyledir. Ben en son korumasıyla konuştum. Karayoluyla Ankara’ya gidiyor. Belki İzmit’te kullanmıştır. İddialar tamamen asılsız. Sayın Genel Başkan oyunu kullanacaktır.”

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise HABER sitesinde yaptığı açıklamada “Sayın Genel Başkan en son İstanbul’daydı. Orada oy kullanacağını tahmin ediyorum. Konuyla ilgili özel bir bilgim yok” dedi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.