reha oğuz türkcan hayatı ve eserleri

Reklamlar
Reklamlar

Türk yazar ve şairlerinden olan Reha Oğuz Türkkan‘un hayatı eserleri ve şiirleri hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalışacağız:1920 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Halid Ziya Bey, annesi Saibe hanımdır. İyi bir eğitim gördü. St. Joseph, Galatasaray ve Kabataş liselerinde okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde master yaptı. Tarih ve Türkoloji dallarında Sorbonne Üniversitesinde, Tecrübî psikoloji dalında ise Columbia Üniversitesinde ihtisas yaptı.
Uzmanlı dalları arasında psikoloji, futuroloji, hukuk, tarih, yazarlık ve yayıncılık(şeref ve sürekli basın kartı sahibi) sosyo-etnografya yer almaktadır. Reha Oğuz Türkkan, 1947-1972 yılları arasında 25 yıl boyunca ABD’de Columbia ve CCNY üniversitelerinde, 1975-1976 yıllarında İstanbul Üniversitesi’nde ve daha sonra da 1996 yılında Ahmet Yesevî Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.
“Sorularla Programlı Öğrenim” metodunun üç kurucusundan biri olarak ve ABD’deki katkılarından dolayı “WHO’S WHO” ansiklopedisinde yer aldı. ABD hükümeti tarafından 4 eyaletin eğitim planlaması ve Sunrise Açık Üniversitesi’nin kuruluşunda Eğitim teknolojisi Danışmanı olarak görev aldı. 124 okul (4 tanesi hızlı okuma ve bilgisayar üzerine) açtı.
Türkiye’de Yay-kur Açık Öğretim Üniversitesi’ni kurdu. 1976 yılında NASA’ya danışman olarak Hindistan’daki uydulu eğitim çalışmalarını inceledi.
Reha Oğuz Türkkan’ın, yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınlandı. İstanbul Ticaret Odası Gazetesinde “Amerika ve Türkiye’de İş Dünyası” konularında 2 yıl köşe yazarlığı yaptı.
ABD’de bulunduğu süre içinde, “Psikolojinin İş Dünyasında Başarıya Etkisi Ve Uygulanışı”, “İkna Psikolojisi Ve Satış Teknikleri” konularında iş dünyasına yönelik eğitimler verdi. Çeşitli şirket ve kuruluşlara danışmanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı.
Reha Oğuz Türkkan, Türkçülük alanında çeşitli sosyal faaliyetlerde bulundu. Bu konuda yazarlık ve yayıncılık yaptı. Gurbetçi çocuklar için ABD’de Atatürk Okulu adıyla bir okul açtı. 1997 yılında Orta Asya ve Kafkas Türkleriyle ilgili olarak “Türk Dünyası Parkı” ve “Türkler” adlarıyla ABD’de ve Türkiye’de daimi resim sergileri açtı.
Reha Oğuz Türkkan, Türkiye’de “Çevrecilik Eğitimi Kampları”nın kurucusu oldu.
ABD’de Human Value Vakfı başkanlığı yaptıktan sonra, NEA (Eğitim Sendikası)
IPA (Konferansçılar Derneği)
Gazeteciler Derneği, Aydınlar Ocağı’nda üyelik ve Türk 2000 Vakfı’nda başkan olarak görev yaptı.
Reha Oğuz Türkkan’ın İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayınlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmaktadır.
Reha Oğuz Türkkan, Ece Zübeyde Hanım ile evlenmiş olup Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.

ESERLERİ

Reklamlar

Türkçülüğe Giriş (İstanbul-1940)
Milliyetçiliğe Doğru (İstanbul-1943)
One America (New York-1954)
Talking Turkey (New York-1955)
Turkish Literature (New York-1956)
Turkish National Character (New York-1971)
Tabutluktan Gurbete (İstanbul-1975)
Yenilenmiş Türk Destanları ve Hikayeler (1977)
Biz Kimiz (İstanbul-1987)
Türk Milliyetçiliğinin Kısa Tarihi (İstanbul-1992)
Yükselen Milliyetçilik, 21. Yüzyıl Milliyetçiliği (İstanbul-1995)
Kızılderililer ve Türkler (İstanbul-1998)

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş