Press "Enter" to skip to content

ABD Kredi Notu ilk Defa Düştü

Reklamlar
Reklamlar

ABD Kredi Notu ilk Defa Düştü – Amrika ve diğer ülkeler için şok çünkü Amerikanın kredi notu ilk defa düşürüldü ve yeni kriz geliyor mu söylentileri ayyuka çıktı.

Bütçe açığı ve borç yükü altında ezilen ABD’ye ilk kesiği S&P attı. Reyting şirketi, ABD’nin kredi notunu tarihinde ilk kez bir basamak indirerek, AA+’ya düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin kredi notunu tarihinde ilk kez düşürdü. Hükümetin bütçe açıklarını ve artan borç yükünü gerekçe gösteren S&P, ABD’nin 70 yıldır koruduğu en üst seviye olan AAA kredi notunu bir basamak aşağıya çekerek AA+’ye indirdi. Kuruluş, ABD’nın uzun vadeli kredi notu görünümünü negatif olarak teyit ederken, harcama kesintilerinde gerekli adımların atılmaması halinde önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde kredi notunda yeniden indirime gidebilecekleri uyarısında bulundu.

Reklamlar

ABD’NİN BORÇ SORUNU HIZLA BÜYÜYOR
ABD’nin borcunun GSYH’ye oranının 2012’de yüzde 85’e çıkacağını öngören S&P, “Kongredeki tartışmalar sonrası onaylanan bütçe açığı indirim planının, ülkenin borç sorununu dengeye oturtmada çok uzun ömürlü olmadığını düşündüğümüz için kredi notunu düşürme kararı aldık” açıklamasında bulundu. S&P, hükümetin borç dinamiklerini yakın bir zamanda sabitleştirme kapasitesine sahip olmadığını kaydetti. S&P, ABD yönetimine ilk uyarısını geçtiğimiz nisan ayında yapmıştı.

ABD HAZİNESİ’NE GÖRE S&P HATALI
S&P’nin kararına ilk tepki Beyaz Saray’dan geldi. Obama yönetimi, reyting kuruluşunun yanlış bir karar aldığını ve hatasını düzeltmesi gerektiğini bildirdi. ABD Hazine Bakanlığı da kararı hatalı bulurken, S&P’nin çok fazla borç sorununa takıldığını ve kredi notunu düşürürken 2 trilyon dolarlık bir hesap hatası yaptığını iddia etti.

Sabah

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.