Press "Enter" to skip to content

AKP’li Akrabalar KPSS sınavına girmeden mi işe başladılar

Reklamlar
Reklamlar

Bu iddia eğer doğru ise çok vahim ve Ak Partili bazı kişilerin akrabalarını üst düzey kamu kurumlarında KPSS sınavına girmeden nasıl işe başlattaklarını söylüyor. Bunu söyleyen kişi ise CHP milletvekili Haluk Koç.

Böyle olması zaten ülkemiz üzerinde kara bulutların dolaştığı şu zamanlarda daha beter hale getirdi öğrencileri ve iş arayan KPSS sınavını başarmış ve iş bekleyen gençlerimizi. İşte satır satır o haber ve açıklamalar:

Reklamlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç düzenlediği basın toplantısında KPSS sınavları üzerinden hükümeti eleştirdi. “AKP iktidarı döneminde Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın nasıl kadük edildiğini, hakkaniyetin nasıl çiğnendiğini, kayırmanın ve siyasi himayenin devlet memuru olma noktasında nasıl hayata taşındığını acı örnekleri ile paylaşacağız. İş umutları binlerce gencin başka bir bahara kalıyor. Ya da bir AKP yetkilisinin bir kartvizit tavsiyesine kalıyor. İntihar eden 20 gencimizin katili, bu uygulamayı yapanlardır. Nasıl rahat uyuyorsunuz. 1100 odalı değil, 5500 odalı sarayın olsa ne olur? Nasıl rahat yatabiliyorsun. 20 genç kara toprakta” dedi.

“AKP iktidarı döneminde Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın nasıl kadük edildiğini” nin açıklanması gerektiğini belirten Koç, “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), AKP iktidarı döneminde Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın nasıl kadük edildiğini, hakkaniyetin nasıl çiğnendiğini, kayırmanın ve siyasi himayenin devlet memuru olma noktasında nasıl hayata taşındığını acı örnekleri ile paylaşacağız. Milyonlarca öğrencimiz, kurslara gidiyor yeterli bir puan alıp kamu personeli olmak için. İlk çıkarıldığında siyasette kim erk kullanıyor ise o gücün dışında hak edenin görevlere gelmesi için konulmuş bir düzenlemeydi. AKP iktidarı döneminde maalesef bu da tarumar edildi. Hani deyimdir saray dalkavuksuz olmaz. Siyaset de yalakasız olmaz. Tersine de çevirebilirsiniz. AKP eş dost birinci halka da kendi yakınlarını ön palan alarak siyasette kendi yandaşlarına kadro ulufesi dağıtmayı kendisine görev bilmiş durumda. Son 12 yılda KPSS sınavına giren kişi sayısı, 20 milyona yakın. 610 bin kişi devlet memuru olarak atanabiliyor. Devlette hak ederek bir kadroya girme şansını bu sınavlara bağlayan yüzde 97 yurttaşımız hayal kırıklığı yaşıyor. Sınavlara girenlerin ancak yüzde bir buçuğu devlette kamu görevlisi olarak atanabiliyor” ifadelerini kullandı. Haluk Koç şöyle devam etti;

“NASIL İŞLİYOR BU TORPİL ÇARKI?”
Değerli arkadaşlarım, şimdi bakın nasıl işliyor bu torpil çarkı? AKP’li bakan ve milletvekillerinin birinci derece akrabaları, arkadaşları KPSS’yi kazanamamalarına rağmen hüllelerle devlet memuru yapıldılar. Bunun için kullanılan basamaklardan bir tanesi valilik özel kalem müdürlükleri. Burada bu kadrolar, istisnai kadrolar olduğu için devlet memurluğuna geçişte bir köprü ayağa, köprü vazifesi gördü.

“TRT AKP’NİN ÇİFTLİĞİNE DÖNDÜ”
Şimdi KPSS’yi kazanamayan birinci derece yakınlar, çevreler valilik özel kalem kadrolarıyla bu istisnai kadrodan bir iki gün orada bulunduktan sonra derhal devlet memuru kadrosuna başka bir yere atlatıldılar, geçirildiler. Tabi bu kadarda kalmadı. Bu mahdumlar, bu yakınlar, bu birinci derece akraba çevresi devlete bir şekilde kapağı attıktan sonra daha organize işlere girmeye başladılar. Organize işler sadece bir Türk filminin adı değil. AKP’nin siyaset karnesinin de adı. Organize işlere girmeye başladılar. Maaşlarını az bulanlar atladıkları yerlerde iyi maaş alabilecekleri bir takım üst kurullara zıplatıldılar. Bu kurulların başında da neler geliyor? O kurulların yetkilileri de duysun. Hakkı yenen tüm yurttaşlarımda duysun. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı. Bu atlama yerlerinden biri. EPDK Enerji Piyasası Denetleme Kurulu. Bir başkası sık olarak kullandıkları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı. Başka? TRT tam bir çiftlik. Özgül ağırlığının olduğunu ifade eden, zaman zaman ağlayan, vicdan görüntüleri sergileyen TRT’den sorumlu bakan. Bir diğeri Yurtkur zıplama yerlerinden. Adeta AKP çiftliğine dönüştürüldüler.

Değerli arkadaşlarım, bu durumda KPSS’de çalışıp hak ederek kadro, umut bekleyen, iş bekleyen gençlerimiz soruyorlar KPSS varsa neden torpil var. Eğer torpil oluyorsa niye KPSS yapıyorsunuz?

“ÖMER FARUK CAN SINAVSIZ OLARAK TELEKOMİNASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDA İŞE ALINIYOR UZMAN YAPILIYOR”
Şimdi örnekleri sergileyeceğim dikkatle dinlemenizi ve bunları da dağıtacağım size. Bilhassa sınavsız olanlar. Mesela Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlık makamındaki Özel Kalem Müdürü Fatih Can’ın kardeşi Ömer Faruk Can sınavsız olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında işe alınıyor ve uzman yapılıyor. Yine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Ahmet Demiralp’in oğlu Muhammed Demiralp İstanbul Sultanbeyli Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevine getiriliyor. Açıktan devlet memuru kadrosu alması sağlanıyor. Sınavsız.

“İBRAHİM EREN DAHA BALLI MAAŞ ALSIN DİYE TÜRK TELEKOM YÖNETİM KURULU ÜYESİ YAPILIYOR”
Erdoğan’ın oğlu şu son gemisini denize indiren geçen gün. Bilal Erdoğan’ın Kartal İmamhatip Lisesinden sınıf arkadaşı İbrahim Eren ATV’den Başbakanlığa alınıp istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine getiriliyor. Bununla da yetinilmiyor organize işler başlıyor dedim ya daha sonra. Daha ballı maaş alabilsin diye Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi yapılıyor.

“CEMİL ÇİÇEK’İN OĞLU AHMET ÇAĞRI ÇİÇEK TBMM DIŞ İLİŞKİLER VE PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜNDE İŞE BAŞLIYOR”
Üçüncü dönemini tamamlamakta olan şuanda başkanlığını sürdürdüğü TBMM’de açıkça Atatürk’e küfür edilmesini yönetimi sırasında başını eğerek karşılayan Cemil Çiçek’in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek 2000 yılında TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Müdürlüğünde işe başlıyor. 2005 yılında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığında başkan danışmanı olarak görev alıyor. 2010 yılında SPK’da Sermaye Piyasaları Daire Başkanı oluyor, daha sonra özelleştirme programında olan Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim şirketine yönetim kurulu başkanlığı görevine getiriliyor. Mayıs 2012’de de EPDK üyeliğine getiriliyor. Hepsine sorarsanız son derece vicdanları rahat. Hak hukuk peşindeler. Bir lokma, bir hırka. Kanaat, şükür.

“MEHMET ŞİMŞEK’İN BALDIZI ESİN KARA SINAVA GİRMEDEN TOKİ’DE GÖREVE BAŞLATILIYOR”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, coğrafya öğretmeni baldızı var Esin Kara. Herhangi bir sınava girmeden TOKİ’de göreve başladı. Yine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basın danışmanı Sibel Tokgöz Türkiye gazetesinde muhabirlik yaparken Nisan 2008’de Başbakanlıkta istisnai memur olarak göreve başlatılıyor. Temmuz 2008’de kendisine TRT’de araştırmacı kadrosu veriliyor. Geçici görevle Mehmet Şimşek’in yanında basın danışmanı olarak çalışmaya devam ediyor

“BAKAN İSMET YILMAZ’IN ABİSİNİN BACANAĞI UZMAN YAPILDI”
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz. Abisinin bacanağı Mustafa Yaman sınavsız olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında işe alınıyor ve uzman yapılıyor. TİB’de uzman olacak eğitimli başka hiç personel yok, hiç insan yok, hakkıyla sınava girip buraya talip olan kimse yok.

“İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA’NIN KIZ KARDEŞİ ELİF ALA SINAVSIZ OLARAK ŞIRNAK VALİLİĞİ’NE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILIYOR”
İçişleri Bakanı Efkan Ala, hani şu kapıyı kırın alın kardeşim diyen var ya, hukuk mumuk vız gelir bize diyen var ya. Kız kardeşi Elif Ala sınavsız olarak Şırnak valiliğine özel kalem müdürü yapılıyor, hiç bekletilmeksizin önce memleketi Erzurum’a, ondan sonrada Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığına memur olarak atanıyor.

“BAKAN YARDIMCISI OSMAN GÜNEŞ’İN KIZI SINAVSIZ VALİLİK ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILIYOR”
İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, kızı Nurdan Güneş, şimdiki İçişleri Bakanı Efkan Ala Batman Valisiyken sınavsız olarak valilik özel kalem müdürü yapılıyor. Burası basamaktı söylemiştim hatırlıyorsunuz. Yine Osman Güneş’te Efkan Ala’nın kız kardeşinin Şırnak’ta yine sınavsız şekilde vali özel kalem müdürlüğü görevine getiriyor. Her iki valinin de yakınları bulundukları yerde hiç görev yapmadan farklı yerlere hemen atanıyorlar. Osman Güneş’in kızı Nurdan Güneş eşinin yanına Ankara’ya tayin ediliyor, Efkan Ala’nın kız kardeşi Elif Ala’da babasının yanına memleketi Erzurum’a gönderiliyor. Ne ballı akrabalıklar bunlar. KPSS sınavında puan almaya çalışan namuslu gençlerimiz.

“OSMAN GÜNEŞ’İN OĞLU ŞIRNAK’A ATANIYOR ORAYA GİTMEDEN BAŞBAKANLIĞA MEMUR OLARAK ALDIRILDI”
Yine Osman Güneş, oğlu Abdülhamit Güneş önce Şırnak valiliği özel kalem müdürlüğüne, ne valilikmiş özel kalem müdürlüğü kadrolarına bakın. Atanıyor ardından bir gün bile Şırnak’a gönderilmeden Başbakanlığa memur olarak aldırılıyor. Sonrasında ise yine sınavsız bir şekilde imkanları daha iyi olan TİB’e aktarılıyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına aktarılıyor. Bununla da kalmadı yine aynı kişi güvenlikle ilgili hiçbir en ufak tecrübesi olmamasına rağmen Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı oluyor breh breh breh.

“BAKAN FİKRİ IŞIK’IN ARKADAŞINA BELEDİYEDE ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ VERİLDİ”
Bilim ve Sanayi Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yakın arkadaşı Arif Koyuncu bir belediyede özel kalem müdürlüğü verilerek, hep aynı yol dikkat edin. İstisnai kadrodan memur yapılıyor daha sonra önce TRT’de müşavir, ardından da TÜBİTAK’ta Genel Sekreter yapılıyor. Hani şu hayvanat bahçesi müdürünün başkan olarak atandığı TÜBİTAK. Dünde güreş hakeminin devlet tiyatrolarına İstanbul’da müdür olarak atandığına tanık olduk. Ehliyet, liyakat, uzmanlık. 1150 odalı sarayda istediğin kadar otur.

“HÜSEYİN ÇELİK GETİRDİ, SONRA MÜDÜR YAPILDI”
Değerli arkadaşlarım, bir dönem muhatabım olarak görev yaptı Sayın Hüseyin Çelik’in 2007 yılında Kanal 7 muhabiri Ertan Ömeroğlu Özel Kalem Müdürlüğüne getiriliyor milli eğitim bakanıyken. Daha sonra Nisan 2008’den sonra TRT’ye kaydırılıyor ve müdür yapılıyor.

“BEŞİR ATALAY’IN TANIDIĞI SINAVSIZ BAKANLIK MÜŞAVİRLİĞİNDE GÖREVE BAŞLADI”
Şimdiki muhatabım, çözüm sürecinin gizli aktörlerinden biri Beşir Atalay. Kızının arkadaşı olarak tanıttığı Melahat Çelebiöz’ü önce sınavsız olarak bakanlık müşavirliğinde göreve başlatılıyor, sonrada Atom Enerjisi Kurumuna uzman olarak atanıyor. Einstein bile intihar ederdi herhalde görse.

“FATMA ŞAHİN ERKEK KARDEŞİ ÜNAL KIYMIK AÇIKTAN MUŞ VALİLİĞİ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜNE ATANIYOR”
Fatma Şahin şuanda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, eski bakan. Erkek kardeşi Ünal Kıymık açıktan Muş valiliği özel kalem müdürlüğüne atanıyor ve devlet memuru olması sağlanıyor. KPSS o nedir? Bir kesim için öyle bir şey yok. Bir kesim için AKP vesayetinde olmak var. Eski milli eğitim bakanlarından Nimet Çubukçu’nun özel kalem müdürü Rukiye Karçaaltıncaba Kanal 7’de eğitim muhabiri. Önce bakanın özel kalem müdürü yapılarak memur olması sağlanıyor, kadrosu Ağustos 2008’de TRT’ye alınıyor. Halen TRT’de uzman olarak maaşını alıyor.

“SADIK YAKUT’UN OĞLU KPSS’Yİ KAZANAMIYOR SINAVSIZ BİR ŞEKİLDE MALATYA VALİLİĞİ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜNE ATANIYOR”
Sadık Yakut, biliyorsunuz TBMM Başkan Vekili. Oğlu KPSS’yi kazanamıyor. Sınavsız bir şekilde Malatya valiliği özel kalem müdürlüğüne atanıyor, memur yapılıyor, sonrasında Ankara’ya bir kamu kurumuna birinci hukuk müşaviri olarak atanıyor.

“OĞUZ KAAN KÖKSAL’IN YEĞENİ VALİLİĞE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILIYOR”
Değerli arkadaşlarım, revamı bu? AKP Niğde milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nun oğlu Kırşehir belediyesine sınavsız özel kalem müdürü olarak atanıyor. Ardından Vakıflar Genel Müdürlüğüne uzman olarak atanıyor. Şuanda da Efkan Ala’nın sağ kolu olarak biliniyor. AKP milletvekili Oğuz Kaan Köksal’ın yeğeni Övgü Yağar Köksal Düzce valiliği özel kalem müdürü yapılıyor. Eski AKP Uşak milletvekili Mustafa Çetin’in damadı Volkan Metin Tekirdağ valiliğine açıktan özel kalem müdürü olarak atanıyor. Ardından da uzman olarak TRT’ye geçiş yapıyor. Yine aynı Mustafa Çetin’in diğer kızı Hale Hamurculu valilik özel kalem müdürlüğü görevine açıktan atanıp sınavsız bir şekilde oda yol kolay artık öğrendi herkes değil mi? Memur yapılıyor önce kültür bakanlığına, sonrada Cumhurbaşkanlığında görev yapıyor. Şuanda da Merkez Bankasında çalışıyor. Yani her yerde uzman var. En tepedeki de öyle ya. Her konunun uzmanı. AKP Batman milletvekili Ahmet İnan’ın danışmanı Çetin Tüzün 2005 yılında Batman valiliği özel kalem müdürü olarak göreve başlatılıyor, memur yapılıyor, daha sonra milletvekilinin danışmanı oluyor. Kadrosu Nisan 2008’de TRT’ye alınarak TRT 6’da müdür olarak göreve devam ediyor. İçişleri Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım’ın yeğeni Eyüp Gümüş sınavsız olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında işe alınıyor ve uzman yapılıyor.

CELALETTİN LEKESİZİN YEĞENİ VALİLİĞE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILIYOR”
Yine Emniyet Genel Müdürü olan eski Hatay Valisi Celalettin Lekesizin yeğeni Burak Lekesiz İzmir valiliğine özel kalem müdürü olarak atanarak memur yapılıyor, sonra bir hafta içerisinde memleketi Yozgat’a memur olarak tayin ediliyor. Yozgat’taki bir kamu kadrosu için KPSS sınavına girip Yozgat’ta o kadroyu tercih eden puanı kaç olursa olsun isterse 100 üzerinden 100 alsın. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı’nın birde DDK Başkanı. 47 yaşındaki ortaokul mezunu erkek kardeşini açıktan memur olarak atıyorlar. Bir hafta sonrada Konya iline bağlı maliye bakanlığı emrine nakli yapılıyor. Bu Boyalı’nın 3 yıldır üniversite sınavını kazanamayan 21 yaşındaki lise muzunu kızı da açıktan memur olarak atanıp bir ay sonra İzmir Defterdarlığı emrine naklen gönderiliyor. Devlet adına denetleme yapan kurulun başkanının yakınları. Kim kimi denetliyor? Kediye ciğer emanet edilmiş.

Yine Devlet Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Ali İlhan’ın oğlu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görevden ayrılmasından 3 gün önce açıktan devlet memuru olarak atanıyor. Hani o da giderayak. Yine Devlet Denetleme Kurulu üyesi Abdülkadir Develi’nin yeğeni yine Abdullah Gül’ün görevden ayrılışının son gününde açıktan devlet memuru olarak atanıyor.

Değerli arkadaşlarım, bir listede dağıtacağım size. Bunlar özellikle sınavsız olarak demin söylediğim hülle mekanizmasıyla istisnai durumdan devlet memuru KPSS’siz yapılıp hemen bir iki gün içerisinde esas talepleri olan noktalara yavaş yavaş yükseldiklerinin resmidir.

Şimdi, bu durumu içine sindirebilen, gerçekten bu AKP hep söylüyorlar ya çalıyorlar ama iş de yapıyorlar. Doğru hem çalıyorlar hem de iş yapıyorlar bak. Hem çalıyorlar, hem de iş yapıyorlar. Nalıncı keseri gibi.

Değerli arkadaşlarım, bu bir vicdan sorunudur, bu bir ahlak sorunudur. Bu bir gerçekten inançlı bir insanın yüreğinin kaldırmayacağı, hukuka saygılı bir yurttaşın kabul edemeyeceği bir durumdur. Ben bunu atanamayan yüzbinlerce öğretmen adayına, onların ailelerine, intihar eden KPSS’de hak kazanıp atanamayan 20 gencimize, ailesine, atama bekleyen binlerce ziraat mühendisine, harita mühendisine, tıbbi sekretere, sağlık teknisyenine. Bunların hakları duracak AKP zevatının yakınları hülle yoluyla devletin ballı maaşlı kadrolarına sınavsız bu şekilde yükselecekler. Takdir milletin. Hiç kimse halinden şikayet etmesin.

Bakın geçen gün Ankara’nın Güdül ilçesinin Çağ ve Güneyce köylerinde Çağ’da bilhassa 8 – 10 tane çok genç ziraat mühendisi arkadaşla karşılaştım. Köyde sohbet ettik ettik kavak mantarı diye çok özel bir şey yetiştiriyorlar. Hem teknolojide kullanılıyor, hem mutfakta kullanılabilecek bir şey ve köylülerle beraber orada büyük bir şevkle üretim yapıyorlar. Türkiye verimli olabilecek birçok alanda yetişmiş birçok gencini kullanma şansına sahipken böyle bir devlet partisinin uygulaması karşısında bu haksızlıklarla karşı karşıya bütün hakkı yenen gençlerimiz adına söylüyorum. Onların mağdur edilen aileleri adına söylüyorum. Bu namertlerden hesap sorulacak. Bu vicdansızlardan hesap sorulacak. Hiçbirinizin hakkı bunların bir tarafında bırakılmayacak.

Evet değerli arkadaşlarım, bu sıkıntılı bir durumdur. Ama bunların teşhir edilmesi lazım, bunların anlatılması lazım. Troller istedikleri kadar yazsınlar, çizsinler, bağırsınlar. Bunlar bu AKP döneminin en acı gerçeklerinden birisi. Arkadaşlarım bu AKP ve torpil kadrolarını, bu arada sınavsız kısımları söyledim ben. Daha birçok şimdiki Cumhurbaşkanının teyzesinin bilumum oğullarının nerelerden ne şekilde nasıl devlette nerelere yükseltildiğine dönük her türlü şey arkadaşlarımızın elinde olacak.

Ben bu konunun üzerinde durduğum için Pazar günü bilinsin, yaşanan olaylar toplumun vicdanında sorgulansın. Bunun için bu basın toplantısını düzenledim. Dün Sayın Genel Başkanımız gündemle ilgili değişik sorulara yanıt verdi. Bugün henüz oluşan bir gündem yok. O çerçevede ben müsaade ederseniz her zamanki gibi soru alarak tamamlamayım. Bu bilgilerle yetineyim. Sizlere de iyi haftalar diliyorum, iyi çalışmalar diliyorum.”

Samanyolu Haber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.