Press "Enter" to skip to content

Altın Fiyatları Yine Rekor Kırdı

Reklamlar
Reklamlar

Altın Fiyatları Yine Rekor Kırdı – Altın rekor kırmaya doymuyor desek yeridir. Çünkü altın yeni bir rekor daha kırdı. Peki altın ve gümüş fiyatlarındaki bu yükseliş ne kadar devam edecek? İşte ayrıntılar;

Son günlerde sert yükselişlerle dikkat çeken altın gözünü 1.500 dolara dikmiş gözüküyor. Çin enflasyonunun beklentilerden hızlı artması bu yükselişte etkili oluyor. Dünyadaki enflasyon korkusu bir taraftan altın fiyatlarını yukarı taşırken ABD’den gelebilecek bir faiz artırım sinyali de temkinli karşılanıyor. Şayet bu yönde bir adım atılırsa altında sert düzeltmelerin yaşanabileceği ifade ediliyor.

Çin’de enflasyonun beklenenden fazla yükselmesinin dünya çapında merkez bankalarının yükselen fiyatlarla mücadele edeceğini göstermesiyle altın rekor seviyeye yükselirken gümüş ise 31 yılın zirvesine çıktı.

Reklamlar

2001’den beri her sene ralli yapan külçe altının onsu yüzde 0.4 yükseldi ve 1.479,35 dolar oldu ve Singapur’da saat 11:30 itibariyle 1.474,45 dolardan işlem gördü. Haziran vadeli altın, New York’ta tüm zamanların rekor seviyesi olan 1,480.50 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 5.4 arttı. Bu, 2008’den beri en hızlı artış.

Emtia talebinin artması ve doların değer kaybıyla altın fiyatları son 10 yıldır yükseliyor. Ortadoğu’daki isyanlar ve Japonya’daki depremle nükleer kriz de bu yıl altın satışlarını destekleyen etkenlerdendi.

Çin hükümeti yüksek fiyatlarla mücadele etmenin hükümetin ilk önceliği olduğunu söyledi. Ünlü yatırımcı ve spekülatör George Soros 10 Nisan’da Çin’deki enflasyonun bir şekilde kontrolden çıktığını söylemişti.

Habertürk

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.