Avrupa Merkez Bankası Faizleri Arttırdı

Reklamlar
Reklamlar

Avrupa Merkez Bankası Faizleri Arttırdı – Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kritik faiz kararını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası, faizleri 25 baz puan arttırarak yüzde 1.25’e çıkardı. Banka, marjinal faiz oranını da yüzde 1.75’ten yüzde 2’ye yükseltti.

Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin enflasyon baskısını artırdığına işaret eden ECB yetkilileri, faiz artırımı yönünde mesajlar veriyordu. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımıyla dolar karşısında 14 ayın en yüksek seviyesi olan 1.43 seviyesini gördükten sonra 1.4277’ye geriledi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Trichet’in açıklamalarının ardından tekrar 1.43’ün üzerini test etti. Öte yandan faiz kararıyla İMKB’deki kayıplar telafi edilmeye başlandı. Dolar ve Euro yurtiçi piyasalarda değer kaybetti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon, mart ayında yüzde 2,6 ile son 29 ayın zirvesine çıktı. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, 17 üyeli Euro Bölgesi’nde enflasyon şubat ayında yüzde 2,4 düzeyinde bulunuyordu.
ECB, Mayıs 2009’dan bu yana yüzde 1 seviyesindeki gösterge faiz oranını değiştirmiyordu.

Reklamlar

Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası, artan enflasyon kaygılarına rağmen piyasaların beklentileri doğrultusunda yüzde 0,5 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası, küresel ekonomik kriz sırasında ekonomiyi resesyondan çıkarmayı desteklemek amacıyla Mart 2009’da yüzde 0,5’e indirdiği gösterge faiz oranını o zamandan bu yana değiştirmiyor.

“ENFLASYONDAKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN İZLEYECEĞİZ”
AMB Başkanı Trichet faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada enflasyondaki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini ifade etti. Trichet ayrıca, ekonomik faaliyetlerin olumlu ivmesini koruduğunu ve artan özel sektör talebinin ekonomiyi canlandıracağını belirtti.
AMB Başkanı ayrıca, büyümeye yönelik belirsizliklerin sürdüğünü aktardı.
Trichet şöyle devam etti:
“Japonya’daki deprem Euro Bölgesi’ndeki büyümeyi etkileyecek. Enflasyondaki artış emtia fiyatlarındaki artışın bir sonucu. Dolaylı ergilerin enflasyon üzerindeki etkisi daha da artacak. Gelişen piyasalardaki hızlı büyüme emtia fiyatlarındaki artışı hızlandırabilir. Fiyat istikrarına yönelik tüm gelişmeleri yakından izliyoruzu.”

Trichet ayrıca, bugün yapılan faiz artırımının, bir dizi faiz artışının ilk aşaması olmadığını belirtti.

Habertürk

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş