Press "Enter" to skip to content

Avrupa’da Enflasyon Yükseliyor

Reklamlar
Reklamlar

Avrupa’da Enflasyon Yükseliyor – Avrupa’da enflasyon Nisan ayında son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Yükselen enerji fiyatlarının ekonomik büyümeye tehdit oluşturması ile birlikte, Avrupa’da enflasyon son iki buçuk yılın en yüsek seviyesine çıkarken, ekonomik görünüme yönelik güven düştü.

17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde enflasyon, Mart ayındaki yüzde 2.7 seviyesinden Nisan ayında yüzde 2.8’e yükseldi. Bloomberg News’un 34 ekonomiste dayandırdığı araştırmasına göre, enflasyonun yüzde 2.7 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Avrupa’da güven endeksi ise Mart’taki 107.3 seviyesinden Nisan’da 106.2 seviyesine indi ve Mayıs 2010’dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Diğer bir veriye göre, işsizlik oranı % 9.9 seviyesinde kaldı.

Reklamlar

Ham petrol fiyatlarının son altı ayda yüzde 38 artması, enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’deki limitini aşmasına neden oldu ve Banka’yı bu ay, üç yılın ardından ilk lez faiz artırımına gitmeye mecbur bıraktı. Aynı zamanda, yüksek ham madde maliyetleri, tıpkı hükümetlerin bütçe kısıntıları gibi, tüketim ve şirket karları üzerinde baskı oluşturuyor.

Milano’daki Unicredit Global Research’ten şef Euro Bölgesi ekonomisti Marco VAlli, “İş dünyası güveni çok yüksek seviyelerden gevşemeye başlıyor” dedi ve “Temel sorun yüksek petrol fiyatları” Enflasyon önümüzdeki birkaç ayda istikrar kazanabilir, ancak yaz sonunda yüzde 3 seviyesine hızlanabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg HT

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.