Bedelli Askerlik Yine Zenginlere Çıktı

Reklamlar
Reklamlar

Bedelli Askerlik Yine Zenginlere Çıktı

Her zaman diyorlarya bedelli askerlik zenginlere çıkıyor diye bedelli askerlik gerçektende yine zenginlere vurdu.

Fakirler memurlar yada işçi olarak çalışanlar bu bedeli ödeyemeyecekler. Bankadan kredi çekerek ödemek isteyenlerde herhalde bir ömür boyu o paranın zorluklarını çekecekler.

Reklamlar

BAKIN İŞTE O BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
Bedelli askerlikle ilgili ayrıntıları da açıklayan Erdoğan, 21 günlük temel askerlik eğitiminin olmayacağı ve 30 yaşından gün alanların yararlanacağı bedelli askerlik ücretinin 30 bin TL olacağını söyledi.

Başbakan’ın açıklamalarından yaklaşık iki saat sonra, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içerin Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ASKER SAYIMIZI DİKKATE ALDIK

Bedelli askerlik yasa tasarısının ayrıntılarına girmeden önce şu hususu da vurgulamak zorundayım. Bedelli askerlik 9 yıl boyunca Ak Parti olarak bizim gündemimizde oldu. Bu konuda şartların oluşmasını özellikle de terörle zafiyete yol açacak bir durumun oluşmamasını dikkatle gözledik. Bunun ilgili kurumlarla istişaresini hep yaptık. İstişare halinde olduk. Asker sayımızı dikkate aldık. Bugün bu tasarıyı hazırlamamamız uzun bir ön çalışmamızın neticesidir.

“BEDELLİ PARASI ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN HARCANACAK”

Anayasamızın 72. maddesi vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı olduğu deniliyor. Dövizle ve bedelle yapılabileceği belirtilmiş durumda. Bedelli daha önce üç kez mümkün hale gelmişti. 1999’da bedelli askerlik Marmara depreminin zararlarına katkı sağlamak için çıkarılmıştı.

Biz ise iki önemli hedef gözetiyoruz. Bakaya sayısının bedelli askerlikle azaltılmasını ön görüyoruz. Bedelli askerlik kanunuyla çok önemli sosyal hizmetleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kanun tasarısına koyduğumuz bir maddeyle bedelli askerlik geliri, şehit yakınlarına, gazilere özürlülere muhtaç erbaş ve er aileleriyle TSK’ya, Jandarma Genel Komutanlığı’na ve emniyet hizmetlerine mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerinin finansmanına aktarıyoruz.

Hatta milli bütçeden, özürlülere yönelik ayırdığımız rakamı da artık bu fona aktaracağız. Burada önemli bir ayrıntı, ön gördüğümüz yaş sınırıyla, askerlik ve güvenlik hizmetlerinin aksamasına asla izin vermiyoruz.

DÖVİZLE ASKERLİK 10 BİN EURO OLUYOR

TSK’nin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısını dikkate alıyor ve düzenlemeyi buna göre yapıyoruz. Oturma ve çalışma iznine sahip olarak, işçi, işveren sıfatıyla toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunanlar 38 yaşına kadar başvurdukları takdirde 5 bin 112 Euro karşılığı dövizle askerliği yerine getiriyorlardı. Başvurmayanlar ise 7 bin 668 Euro karşılığı bu hizmeti yapıyorlardı. 21 günde temel eğitimi alıyorlardı.

Hazırladığımız yeni tasarıyla, dövizli askerlik hakkı kazananlar için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedelle askerlik hizmetini yapma hakkını getiriyoruz. 21 gün olarak aldıkları temel eğitimi de kaldırıyoruz.

BEDELLİ ASKERLİK 30 BİN LİRA

Geliyorum bedelli askerliğe.

Her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış 30 yaşından gün almış olanlar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bedelli askerliğe hak kazanacaklar.

TEMEL EĞİTİM OLACAK MI?

6 ay içinde 30 bin lira ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını da 6 ay içinde ödeyerek bu hakkı kazanmış olacak. Temel askerlik eğitimi de almayacaklar.

“VİCDANİ RET GÜNDEMİMİZDE YOK”

Şunu da vurgulamak durumundayım. Vicdani ret olarak adlandırılan bir düzenleme asla gündemimizde olmamıştır. Çıkan haberler spekülasyon. Askerlik bu millet için en kutsal vazifelerden biri olarak kabul edilmiştir. Biz askerimize Mehmetçik derken bunun bir anlamı var, bu küçük Muhammed anlamında Mehmetçiktir.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: 460 BİN KİŞİ YARARLANABİLİR

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten 460 bin kişinin yararlanabileceğini ve bedelli askerlik için ikinci taksidi ödemeyenin hakkının yanacağını söyledi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş