EHEC Bakterisi çiftçilere 150 Milyon Euro Kazandırdı

Reklamlar
Reklamlar

EHEC Bakterisi çiftçilere 150 Milyon Euro Kazandırdı – AVrupa Birliği EHEC virüsü mağduru çiftçilere tazminat ödeyecek hemde yüklü bir tazminat..

Avrupa Birliği, EHEC salgınından etkilenen çiftçilere tazminat ödeyecek.

Lüksemburg’dakiTarımBakanları toplantısı öncesinde açıklama yapan AB Komisyonunun Tarımdan Sorumlu Üyesi Dacian Ciolos; domates, marul, salatalık gibi taze sebzeler yetiştiren çiftçilere en az 150 milyon Euro’luk destek verilmesini teklif edeceğini söyledi. Toplantının ardından bu miktarın daha da artabileceği belirtiliyor.

Reklamlar

Almanya’da ortaya çıkan EHEC salgının ardından pişirilmeden yenen sebzeler tezgahta kalmıştı. Salgından İspanya’dan gelen salatalıkların sorumlu tutulması sebebiyle İspanyol çiftçilerin en az 200 milyonEurozararda olduğu tahmin ediliyor. Çoğu Almanya’da olmak üzere en az 22 kişinin ölümüne sebep olan salgında İspanyol salatalıkları aklanırken, bakterinin kaynağı hâlâ belirlenebilmiş değil.

AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi John Dalli ise gerekli araştırmayı yapmadan bakterilerin kaynağıyla ilgili açıklamalar yapan Alman yetkilileri eleştirdi. AB Parlamentosu’nun Strasbourg’daki oturumunda konuşan Dalli, açıklanacak bilgilerin öncelikle bilimsel olarak teyit edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Guenael Rodier ise bakterinin kaynağının bir hafta içerisinde tespit edilememesi durumunda hangi ürünleri tüketmenin tehlikeli olacağının asla bilinemeyeceği uyarısı yaptı.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş