Press "Enter" to skip to content

Fatma Cengiz Benimle darbe yapılamaz Dedi

Reklamlar
Reklamlar

Fatma Cengiz Benimle darbe yapılamaz Dedi – İkinci ”Ergenekon” davasının 114. duruşması başladı. Radyo programcısı Fatma Cengiz savunma yaptı. Cengiz ‘benim gibi cahille darbe mi yapılır’ dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 18 sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli tuğgeneral Levent Ersöz, Levent Göktaş, İbrahim Özcan, Oğuz Bulut ve Mustafa Dönmez ise duruşmaya gelmedi.

Reklamlar

Duruşmaya, bu davada tutuksuz yargılanan, ancak Odatv’ye yönelik yapılan aramaların ardından ”Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan Yalçın Küçük ve ”Balyoz Planı” davasının tutuklu sanığı Cengiz Köylü de katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Fatma Cengiz, hiçbir zaman etnikçilik yapmadığını belirterek, ”Asena”nın da kod isim olmadığını, Radyo Türkiye’de program yaparken Asena Öztürk adını kullandığını söyledi.

Savcılık sorgusunda birinci davanın tutuklu sanığı Muzaffer Tekin’i tanıyıp tanımadığının sorulduğunu ifade eden Cengiz, ”Kendisini vatansever biri olarak tanıdığımı ve bir kez geçmiş olsun demek için mesaj attığımı söyledim. Ama Muzaffer Tekin’i Danıştay saldırısıyla ilişkilendirebilmek için savcılık ifademde değişiklik yapmışlardır. Sanki ben Muzaffer Tekin’i Danıştay saldırısından dolayı tanıyorum şeklinde yazılarak ifadem tamamen değiştirilmiştir. Tekin’in adını Abdullah Ayata’dan duydum. Telefonunu alarak geçmiş olsun mesajı attım” diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile aynı siyasi görüşte oldukları için tanışmak istediğini belirten Cengiz, Şahin’i tanışmak için Kayseri’ye çağırdıklarını söyledi.

Cengiz, ”Bu adam devlet korumasında, PKK’nın ölüm listesinde’ diye iki MİT’çi beni uyardı. Kayseri’de başka yerlere götürmememizi söylediler. Zaten Şahin Kayseri’ye gelişinden 5-6 gün öncesinde MİT’çiler Kayseri’ye gelirlerdi. Bana bir seferinde ‘Sen PKK’lı mısın?’ dediler. Telefonumu alıp 2-3 gün sonra verdiler. MİT’çilere güvenmeyip de kime güveneceğim” şeklinde konuştu.

Şahin ile Kayseri’ye gelmesinden sonra aralarında ağabey kardeş ilişkisi geliştiğini anlatan Cengiz, telefon konuşmalarına ilişkin de ”2 kişi arasındaki konuşmalarla, mesajlaşmalarla darbe mi olur? Benim gibi bir cahille darbe mi yapılır? AK Parti Hükümetini yıkmaya niyetim olsa telefonda mı konuşurum?” dedi.

Polis tarafından evinde yapılan aramayı anlatırken ağlayan Cengiz, kendisine ”Bir de Çerkez olacaksın terör örgütü üyesi olmuşsun” denilerek kötü muamele yapıldığını söyledi.

Duruşmaya öğlen arası verildi.

Haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.