Press "Enter" to skip to content

iDO ihalesini Tepe-Akfen Kazandı

Reklamlar
Reklamlar

iDO ihalesini Tepe-Akfen Kazandı – İDO ihalesini kim kazandı diyenler için bu yazımız yeterli olacaktır sanırım.

İDO’nun özelleştirmesinde Elemeli turda Yıldırım Holding; açık artırmada Deniz Turizm Yatırımları-Stena Yatırım Holding çekildi. İhaleyi Torunlarla çekişen Tepe-Akfen aldı.

10:58 EN YÜKSEK TEKLİF 861 MİLYON DOLAR

Reklamlar

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin açık artırmasında en yüksek teklifi 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu verdi.

10: 51 AÇIK ARTIRMADA TEKLİF 800 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin açık artırma bölümünde teklif 800 milyon dolara yükseldi.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ihalenin açık artırmasına, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, Global Liman İşletmeleri A.Ş, Deniz Turizm Yatırımları A.Ş.-Stena Yatırım Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu ile Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yetkilileri katıldı.

İhalenin elemesiz ve elemeli turunun ardından geçilen açık artırma 755 milyon dolarla başladı. Asgari artırım tutarının 5 milyon dolar olduğu açık artırmada teklif 800 milyon dolara yükseldi.

Elemeli turda en düşük teklifi veren Yıldırım Holding A.Ş’nin ardından açık artırma bölümünde de ilk turda Deniz Turizm Yatırımları A.Ş.-Stena Yatırım Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu, ikinci turda ise Global Liman İşletmeleri A.Ş. teklif vermeyerek ihaleden çekildi.

10:40 AÇIK ARTIRMA 755 MİLYON DOLAR İLE BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin açık artırması, 755 milyon dolardan başladı.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ihalenin elemesiz ve elemeli turunun ardından açık artırmaya geçildi.

Açık artırma 755 milyon dolar ile başladı ve artırımın başlamasının hemen ardından mola verildi.

10:35 ELEMELİ TURDA, EN DÜŞÜK TEKLİFİ VEREN YILDIRIM HOLDİNG İHALEDEN ELENDİ

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) özelleştirilmesi ihalesi kapsamında en düşük teklifi veren Yıldırım Holding A.Ş. ihaleden elendi.

İDO’nun yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinde kapalı zarf usulü gerçekleştirilen elemeli turda, en düşük teklifi veren Yıldırım Holding oldu.

İhale, diğer dört teklifin sahibinin katılacağı açık artırma ile devam edecek.

10:24 İHALENİN ELEMESİZ TURUNDA EN YÜKSEK TEKLİF 502 MİLYON DOLAR OLDU,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin elemesiz turunda en yüksek teklif 502 milyon dolar oldu.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ihaleye, teklif veren Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, Global Liman İşletmeleri A.Ş, Yıldırım Holding A.Ş, Deniz Turizm Yatırımları A.Ş.-Stena Yatırım Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu ile Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yetkilileri katıldı.

İhalenin elemesiz turunda kapalı zarf teklifleri alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 502 milyon dolar oldu. İhale kapalı zarf usulü teklif alınması ile devam edecek.

10:11 İHALE BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesine başlandı.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ihaleye, teklif veren Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, Global Liman İşletmeleri A.Ş, Yıldırım Holding A.Ş, Deniz Turizm Yatırımları A.Ş-Stena Yatırım Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu ile Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yetkilileri katılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO’nun özelleştirilmesine yönelik ihale sürecini 6 Ocak 2011’de başlatmış, 17 Ocak’tan itibaren de şartname satışa sunulmuştu. Pazarlık ve açık artırma yapılmak suretiyle sonuçlandırılacak ihaleyle İDO’nun yüzde 100 oranındaki hissesi blok satış yöntemiyle özelleştirilecek. İhaleye girmek isteyen katılımcılar 20 bin dolara şartname alırken, ihalede son teklif verme süresi 31 Mart’ta sona ermişti.

Bugün yapılacak nihai pazarlık görüşmelerinin ardından Rekabet Kurulu’na izin başvurusunda bulunulacak. Rekabet Kurulu’nun izin süreci tamamlandıktan sonra ihale, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi onayına sunulacak. Daha sonra ihaleyi kazanan teklif sahibi ile hisse satış sözleşmesi imzalanacak.

İhale bedeli olarak teklif edilen tutar, hisse satış sözleşmesinin imza tarihinde peşin olarak ödenecek.

Büyükşehir Belediyesi’nce 1987 yılında kurulan İDO, 18 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 arabalı vapur ile 36 iskelede hizmet veriyor. İDO, 2010 yılında 347 milyon lira gelir elde etmişti.

İDO ÖZELLEŞTİRMESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) yüzde 100 hissesinin özelleştirme ihalesi bugün saat 10.00’da yapılıyor.

Açık artırma usülüyle yapılacak ihalede 5 firma yarışacak.

İhale için Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, Global Liman İşletmeleri A.Ş., Yıldırım Holding A.Ş., Deniz Turizm Yatırımları A.Ş. (Koç Holding şirketi)- Stena Yatırım Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu ile Torunlar Gıda San. Ve Tic. A.Ş. teklif verdi.

İstanbul’daki deniz yolcu taşımacılığının yüzde 40’ı İDO tarafından yapılıyor. Bu nedenle, İDO’nun özelleşme ihalesi büyük önem taşıyor. Uzmanlar, İDO’nun asgari değerinin 700 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtirken ihalede bu rakamın aşılabileceği, 1 milyar doları bulacacağı ifade ediliyor.

İHALE SÜRECİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO’nun özelleştirilmesine yönelik ihale sürecini 6 Ocak Perşembe günü başlatmış, 17 Ocak’tan itibaren de şartname satışa sunulmuştu.

Kapalı zarf usulüyle teklif alınarak, pazarlık ve açık artırma yapılmak suretiyle sonuçlandırılacak ihaleyle İDO’nun yüzde 100 oranındaki hisseleri blok satış yöntemiyle özelleştirilecek. İhaleye girmek isteyen katılımcılar, 20 bin dolara şartname aldı.

İhale bedeli olarak teklif edilen tutar, Hisse Satış Sözleşmesinin imza tarihinde peşin olarak ödenecek.

100 MİLYON YOLCU TAŞIYOR

1987 yılında kurulan İDO, 18 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 arabalı vapur ile 36 iskelede hizmet veriyor.

2010 yılında 7 milyon araç ve 100 milyon yolcu taşıdı.

Geçen yıl 371 milyon lira ciro elde eden şirketin, bu yılki ciro hedefi 380 milyon TL.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.