Press "Enter" to skip to content

İş Dünyası Ak Partiyi Tercih Etti

Reklamlar
Reklamlar

İş Dünyası Ak Partiyi Tercih Etti – İş dünyası ve ekonomistlerin tercihi AK Parti – Aylık iş ve ekonomi dergisi İnfomag, seçim hazırlıklarına başlayan partilerin ekonomi politikalarını mercek altına aldı. Dergi, partilerin vaatlerini, isimlerini gizleyerek patron, üst düzey yönetici ve ekonomistlere sordu. Ekonomistler arasında en fazla oyu yüzde 11,31 ile AK Parti aldı. İktidar partisi, iş dünyasından da geçer not aldı ve yüzde 11,47 ile zirveye oturdu.

İnfomag, AK Parti’den ÖDP’ye, MHP’den CHP’ye, BDP’den DSP’ye dek toplam 10 partiyi kapsayan bir araştırma yaptı. Parti liderleri ve kurmaylarıyla yapılan görüşmelerde işsizlikten vergi politikasına, yabancı sermayeden büyüme hedeflerine, kur politikasından özelleştirmeye kadar 10 temel ekonomik göstergeyle ilgili partilerin politika ve hedefleri dinlendi. Ardından elde edilen veriler Statü Araştırma’nın katkılarıyla bir ankette toplanarak bu hedef ve politikaların ne kadar rasyonel olduğu iş dünyasından 47 üst düzey yönetici ve 36 ekonomi kurmayına soruldu. Katılımcılarda herhangi bir önyargı oluşmaması için araştırma şirketi de dâhil olmak üzere hangi politika ve hedefin hangi partiye ait olduğunu gizli tutuldu.

‘Siyaset Ekonomi Sınavında’ başlığı verilen araştırmaya aralarında 6 yönetim kurulu başkanı, 4 CEO, 20 genel müdür ve 4 genel müdür yardımcısının bulunduğu toplam 47 üst düzey yönetici katıldı. Turizmden inşaata, teknolojiden bankacılığa, havacılıktan perakendeye dek çeşitli sektörlerden profesyoneller partilerin stratejilerini değerlendirdi. AK Parti iş dünyasından da geçer not aldı ve yüzde 11,47 ile zirveye oturdu. Onu yüzde 10,75 ile CHP, yüzde 10,23 ile MHP ve 10,20 ile BBP izledi.

Reklamlar

Ekonomistler arasında da en fazla oyu yüzde 11,31 ile AK Parti aldı. Ekonomistler toplam beş başlıkta en rasyonel öneri ve hedefin AK Parti’den geldiğini ifade etti. AK Parti’yi yüzde 10,92 ile CHP, yüzde 10,56 ile MHP ve yüzde 10,31 DSP takip etti. Ekonomistler partilerin sorunları genel olarak doğru tespit ettiği görüşünde. Vurgu yapılan nokta ise katma değerli üretim. Ancak ekonomistler bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair daha somut projeler duymak istiyor.

Genel sıralamada da benzer bir tablo ortaya görülüyor. AK Parti yüzde 11,41 ile başı çekerken onu yüzde 10,82 ile CHP ve 10,37 ile MHP izledi.

Haber24

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.