Press "Enter" to skip to content

İsrail Gazze Şeridi’ni Bombaladı

Reklamlar
Reklamlar

İsrail Gazze Şeridi’ni Bombaladı – Hamas militanları tarafından atılan bir tanksavar füzesinin, İsrail’in güneyinde bir okul otobüsünde bulunan biri öğrenci 2 kişiyi yaralaması üzerine, İsrail uçak ve tankları Gazze Şeridi’ni bombaladı.

İsrail’in dün akşam saatlerinde başlattığı bombardımanlar, Filistinli grupların ateşkes ilan etmelerine rağmen gece boyunca ve sabah da devam etti.

İsrail bombardımanında bu sabah, iki Filistinli hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı.

Reklamlar

Gazze’deki kaynaklar, sabaha karşı 03.00 sıralarında bir seri bombardıman sonucunda Han Yunus’un doğusundaki Kuza’a bölgesinde ölenlerin ikisinin de Kassam Tugayları üyesi olduğunu belirttiler.

Son saldırı ile birlikte, dünden bu yana Gazze’de hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 7’ye ulaştı.

ATEŞKES KARARI

İsrail’deki bir okul otobüsünü vuran füze saldırısını Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üstlenirken, İsrail bombardımanların ardından Gazze’deki silahlı gruplar, ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. İsrail’e saldırıları durdurma kararı alan grupların ateşkes uygulamasının, saat 23.00 itibarıyla uygulamaya konulduğu bildirildi.

Grupların ateşkes için anlaşmasında, bölgede fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas’ın İçişleri Bakanlığının devreye girmesi etkin oldu. Gruplarla teker teker temasa geçen İçişleri Bakanlığının olumlu yanıtlar alması üzerine, gruplar bir toplantı yaparak ateşkesi değerlendirdi ve bu gece 23.00’ten itibaren uygulamaya konulması öngörüldü.

Hamaslı yetkililer, “Filistin halkına yönelik saldırıları durdurma amacıyla ve aynı zamanda Arap ve uluslararası unsurlarla da görüşülerek ateşkes kararı alındığını” vurguladılar.

Almanya’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerekli şekilde davranacağını belirtmiş; Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Mısır’dan yaptığı açıklamada, Batılı ülkelere İsrail’in Gazze saldırılarını durdurmaları için çağrıda bulunmuştu.

DEMİR KUBBE İŞBAŞINDA

Öte yandan İsrail, Filistin topraklarından fırlatılan roketlere karşı kurduğu ve “Demir Kubbe” adı verilen yeni savunma kalkanını, dün düzenlenen roket saldırılarında denedi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, kalkanın başarılı olduğunu belirtti, fırlatılan bir roketin, kalkanın savunma sistemi tarafından ateşlenen roketle vurulduğunu kaydetti.

Demir Kubbe sistemine bağlı roket bataryaları bir kaç hafta önce yerleştirilmeye başlanmıştı. Sistemin teknolojisinin henüz çok yeni olduğunu belirten yetkililer, tüm İsrail kentlerinin henüz korunmadığını kaydetti.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.