Portekiz Borç krizinden dolayı AB’den Yardım istedi

Reklamlar
Reklamlar

Portekiz Borç krizinden dolayı AB’den Yardım istedi – Euro bölgesinde, borç krizinden dolayı Avrupa Birliği’nden yardım talep eden üçüncü ülke, Yunanistan ve İrlanda’dan sonra Portekiz oldu. Euro dolar karşısında hafif geriledi.

AB’DEN MALİ YARDIM İSTEĞİ

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, “Portekiz Başbakanı Jose Socrates’in Çarşamba günü AB’nin finansal destek mekanizmalarının etkinleştirilmesini isteme niyetini AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya bildirdiği” belirtildi.

Reklamlar

Açıklamada, Barroso’nun en kısa sürede talebin inceleneceğini belirttiği, ayrıca ortaklarıyla dayanışma içinde mevcut zorlukları aşma konusunda Portekiz’e güvenini ifade ettiği kaydedildi.

Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, AB liderleri zirvesinde Portekiz’in yardıma ihtiyaç duyduğunu, bu yardımın 75 milyar euro olmasının “yerinde” olacağını belirtmişti.

Başbakan Jose Socrates, “Elimden gelen her şeyi denedim ancak gelinen noktada bu kararı almamak altından kalkamayacağımız riskleri doğurabilir” diye konuştu ve “Hükümet, Avrupa Komisyonu’ndan mali yardım talebinde bulundu” dedi.

23 Mart tarihinde, Portekiz parlamentosu bütçe kesintileri teklifini reddetmiş, bu kararın ardından Socrates’in istifasını ilan etmesi, Portekiz’in piyasalardan borçlanma maliyetini rekor yüksekliklere çıkarmıştı.

EURO HAFİF GERİLEDİ
Bu gelişmenin ardından, 2011’de dolar karşısında yüzde 7 değer kazanan euro hafif geriledi. Parite, 1.43’ün altına geldi. Portekiz’in tahvillerinin getirisi ise yüzde 5.902 seviyesiyle, gösterge Alman tahvillerinin üzerine çıktı.

İsviçreli UBS bankasının küresel ekonomi birimi Başkanı Paul Donovan, “Finans piyasaları uzun zamandır, Portekiz’in kurtarma talep edeceğini fiyatlıyordu. Bu herkes tarafından beklenen bir şeydi. Sanırım sadece Lizbon hükümeti beklemiyordu” diye konuştu.

Yetkililerin yarın Macaristan’da düzenlenecek AB Maliye Bakanları Toplantısı’nda, kurtarma paketinin detaylarını konuşabilecekleri belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet’in bugünkü İcra Kurulu toplantısında, 2008’den bu yana ilk kez faiz yükseltme kararı alması bekleniyor.

Portekiz’in de yardım paketi almasının ardından, piyasaların bütün dikkati borç krizi sıralamasında Portekiz’den sonra gösterilen İspanya’ya çevrildi. Ancak İspanya Maliye Bakanı, Madrid hükümetinin kurtarma paketi talep etmeyeceklerini belirtti.

Ensonhaber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş