Portekiz Ekonomisi Yüzde 2.3 Daralacak

Reklamlar
Reklamlar

Portekiz Ekonomisi Yüzde 2.3 Daralacak – Avrupada yaşanan kriz Yunanistandan sonra Portekizi vurmuştu. Buna göre Portekiz Ekonomisi %2,3 daralacak.

Portekiz hükümeti, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,3 oranında daralacağını öngördü.

Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar, bütçe açığını azaltmak için uygulamaya konan tasarruf planının etkisiyle ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH), bu yıl yüzde 2,3, gelecek yıl ise yüzde 1,7 oranında daralacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Reklamlar

Gaspar, ayrıca bu yıl için belirlenen bütçe açığı hedefini karşılamak için harcama kesintilerini içeren yeni bir paket hazırladıklarını ifade etti. Vitor Gaspar, bu yıl ve gelecek yıl daralması beklenen ekonominin 2013 yılında ise büyüme trendine geri döneceğini vurguladı.

Portekiz Merkez Bankası 12 Temmuz’da açıkladığı tahminlerinde, ülke ekonomisinin bütçe açığını azaltmak amacıyla uygulamaya koyduğu kemer sıkma tedbirlerinin etkisiyle bu yıl yüzde 2, gelecek yıl ise yüzde 1,8 oranında daralacağını belirtmişti.

Ülkedeki ağır borç krizine çözüm bulabilmek amacıyla Portekiz hükümeti, mayıs ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) ile 78 milyar avro tutarında finansal yardım anlaşması imzalamıştı.

Haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş