Yuan Dolar Karşısında Sert Düştü

Reklamlar
Reklamlar

Yuan Dolar Karşısında Sert Düştü – Yuan son yılların en sert düşüşlerinden birisini dolar karşısında yaşadı.

Avrupa’daki borç krizinin kötüleşeceğine yönelik endişerin dolar talebini artırmasıyla, yuan 3 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Yuan, Avrupa’daki borç krizinin daha kötüye gideceğine yönelik endişelerin artmasıyla yatırımcıların dolara yönelmesinden ötürü 3 haftanın en sert düşüşünü yaşadı.

Reklamlar

Dolar, Avrupa’daki maliye bakanlarının Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere toplanmasının öncesinde 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değer kazandı. Çin Merkez Bankası’nın, yuanın dolar karşısındaki referans oranını yüzde 0.11 düşürmesiyle yuan, dolar karşısında 6.5089 seviyesine geriledi.

Yatırımcıların riskten kaçındığını belirten Credit Agricole CIB’nin stratejistlerinden Frances Cheung, yuan dahil, Asya borsalarının risk iştahındaki düşüşten ötürü değer kaybettiğini söyledi.

Yuan, dolar karşısında 0.13 değer kaybederek 6.5063’ten işlem gördü ve 25 Nisan’dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Yuan, 29 Nisan’da 6.4892 seviyesinden 1993’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Merkez bankasının günlük kur uyarlamasına göre, yuan yalnızca yüzde 0.5’lik dalgalanmalar yapabilir.

12 aylık teslimatsız yuan vadelileri yüzde 0.25 kayıpla 6.3815’ten işlem gördü. Spot oranın primi ise yüzde 2’de seyrediyor. Bu oran Mart’tan bu yana kontratlarda görülen en az değerlenmeye işaret ediyor. Hong Kong’taki offshore piyasasında ise yuan dolar karşısında yüzde 0.15 gerileyerek 6.5000’ye kadar düştü.

Avrupalı yetkililer Yunanistan’da olası bir temerrüd vakasının önüne geçmeye çalışıyor. Borçlarını yeniden yapılandırmayacağını söyleyen Yunanistan ise, IMF ve AB’den aldığı 110 milyar euro değerindeki kurtarma paketinin artırılmasını istiyor.

Bloomberg HT

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş