Altın çilek Zayıflamada Etkili Değil

Reklamlar
Reklamlar

Altın çilek Zayıflamada Etkili Değilmiş – Altın Çilek’in bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi yokmuş

Beslenme uzmanı Gizem Tutar, son günlerde medyada zayıflatan meyve olarak gündeme gelen Altın Çilek’in kanıtlanmış böyle bir etkisi bulunmadığını söyledi. Tutar, meyvenin vücuttan su atımını hızlandırdığı için insanda kilo verme algısına neden olduğunu belirtti

Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten diyetisyen Gizem Tutar, Medyada ‘zayıflamanın formulü’ olarak lanse edilen Altın Çilek’in bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinin olmadığının söyledi.

Reklamlar

SADECE SU ATIYOR

Sporsuz ve diyetsizzayıflamavaadiyle aktarlarda kilosu 55-120 TL arasında değişen fiayatlarla satılan Altın çilek’in kapsullerinin de piyasada olduğunu belirten Tutar, “Altın Çilek idrar söktürücü ve ishal yapıcı etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden oluyor. Bu kullanan kişilerde kilo verme yanılgısına neden oluyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile, kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmuyor” dedi.

Tutar, son yıllarda altın çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan olduğunun ve bu nedenle kansere karşı koruyucu etkisi olabileceğinin de üzerinde durulduğunu belirtirken, bu konuda 1980’li yıllarda yapılan ve 2000’li yıllarda fareler üzerinde tekrarlanan bilimsel çalışmalara göre, yutak ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabileceğinin düşünüldüğünü söyledi. Gizem Altın Çilek’in yüksek lif ve C vitamini içeriği nedeniyle, Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerin günde 10-15 gram kadar tüketebileceğini söyledi.

Altın Çilek rehberi

Tutarlı Diyet’in beslenme uzmanı Gizem Tutar, yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda, yurtdışından elde edilen verilere göre Altın Çilek’ten kimlerin, ne şekilde uzak durması gerektiğini şöyle anlattı:

Altın çileğin alt türlerinden birinin hafif kan sulandırıcı etkisi olabileceğinden ötürü, kan sulandırıcıilaçalanlar kullanmamalı.

Yapılan bir araştırmalarda, tansiyon düşürücü etkisi olabileceği düşünüldüğünden, düşük tansiyon hastaları yememeli.

Kronik ishal sorunu olanlar kullanmamalı.

Herhangi birsağlıksorunu nedeniyle diüretik etkili, yani vücuddan idrar yoluyla su atılmasını sağlayan ilaçları kullananlar da bu meyveyi tüketmemeli.

Samanyoluhaber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş