EHEC ile ilgili Sağlık Bakanlığı Duyurusu

Reklamlar
Reklamlar

EHEC ile ilgili Sağlık Bakanlığı Duyurusu – Sağlık Bakanlığı avrupada hızlı bir şekilde yayılan EHEC virüsü ile ilgili Türkiyeyi rahatlatacak bir bildiri ve açıklama yayınladı. İşte Sağlık Bakanlığının o açıklaması;

Sağlık Bakanlığı, Almanya’da birçok kişinin ölümüne neden olan Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) bakterisine ilişkin, bugün itibarıylaTürkiyeiçin endişe edecek bir durum olmadığını açıkladı. Son iki hafta içerisinde EHEC’in görüldüğü ülkelere seyahat eden kişilerden kanlı ishal görülenlerin ve hastalıktan şüphe edenlerin en yakınsağlıkkuruluşuna müracaat etmeleri istendi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, basında EHEC mikrobuna bağlı Avrupa’da ve özellikle Almanya’dahastalıkve ölümlerin görüldüğü haberleri üzerine komisyon oluşturulduğu belirtildi.

Reklamlar

EHEC’in hayvan veya insan dışkısıyla kirlenmiş su ve gıdayla bulaşan bir bakteri olduğuna işaret edilerek, EHEC’in kanlı ishalle seyreden bir hastalığa sebep olduğu ifade edildi. Bu mikroba bağlı oluşan hastalığın genellikle bir hafta içerisinde tedaviyle düzeldiğini vurgulanarak, çok nadiren ani gelişen böbrek yetmezliği tablosuna bağlı ölüm görülebildiği bildirildi.

Açıklamada, konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

”EHEC, 2005 yılından bu tarafa ülkemizde bildirimi zorunlu hastalıklardan olup ülkemizde laboratuvar teyitli EHEC vakası görülmemiştir. Konu, Bilim Kurulumuz, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığımızca yakından izlenmektedir. Bugün itibarıyla ülkemiz için endişe edecek bir durum olmamakla birlikte Bilim Kurulu, EHEC dahil su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesini önermektedir:

-Yemeklerden önce ve sonra eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
-Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
-Süt ve et gibi hayvansal ürünler yeterince pişirildikten sonra tüketilmelidir.
-Son iki hafta içerisinde EHEC’in görüldüğü ülkelere seyahat eden kişilerden kanlı ishal görülenler ve hastalıktan şüphe edenler en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.
-Konu ile ilgili gelişmeler Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) başta olmak üzere uluslararası sağlık kuruluşları ile işbirliği halinde Bakanlığımız tarafından izlenmeye devam edilmektedir.”

Samanyolu Haber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş