Oruç Tutarken Reflü Hastalığına Dikkat

Reklamlar
Reklamlar

Oruç Tutarken Reflü Hastalığına Dikkat – Ramazan boyunca özellikle reflü hastaları daha dikkatli olmalılar. Neden mi işte nedeni;

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. “Mehmet Altan” Bitirim, iftarda yemek yedikten sonra dinlenme amaçlı yatılması, midede önceden var olan reflü hastalığının şiddetini ramazanda ortaya çıkarabileceğini bildirildi.

Dr. Bitirim, yaptığı yazılı açıklamada, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçığın basıncının düşmesi ya da bu bölgede anatomik herhangi bir sorun olmasının, en sık karşılaşılan reflü nedenleri arasında yer aldığını belirtti.

Reklamlar

Ramazanayında uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda fazla ve hızlı yemek yenmesinin karın içi basıncını artırarak mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına neden olabileceğini ifade eden Dr. Bitirim, şunları kaydetti:

”Yemekte yağlı ve ağır yiyeceklerin tüketilmesi, iftarda yemek yedikten sonra dinlenme amaçlı yatılması, sahurda yemek yedikten çok kısa bir süre sonra tekrar yatılması, midede önceden var olan reflü hastalığının şiddetini ramazanda ortaya çıkarabileceği gibi, daha önce bu hastalığa yakalanmamış kişilerde reflü belirtilerine sebebiyet verebilir.

Reflüsü olan hastaların diyetlerini ve tedavilerini ramazana göre düzenlemeleri, ayrıca reflüye yönelik bir takım ek önlemler almaları gerekir.

Reflüden kaçınmak için iftarda sık aralıklı, az miktarda yemek yemek, sahurda veya iftarda yemek yedikten hemen sonra yatmamak, mümkünse yemekten en az iki saat sonra yatmak, yatağın başının yükseltilmesi, yemekten sonra öne eğilmemek, bazı yiyeceklerin tüketimine dikkat etmek, özellikle yağlı yiyecekler tüketmemek, en fazla kola, kahve koyu çayda bulunan kafeinden kaçınmak, sigara içmemek, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durmak, ağır tatlılar tüketmemek, çikolata, çiğ soğan-sarmısak, domates, salça, ketçap, nane gibi reflü ataklarını provoke eden besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Bazı hastaların reflü hastalığının şiddeti ile ilişkili olarak oruç tutması uygun olmayabilir. Oruç öncesinde belirgin yakınması olmayan, fakat oruç esnasında alınan önlemlere rağmen giderek artan şikayeti olan hastaların da doktora başvurması uygundur.”

Dr. Bitirim, reflü hastalığının tedavisinin, reflünün neden ve nasıl geliştiğiyle ilişkili olduğuna değinerek, bu nedenle tedavi seçeneklerinin hastaya ve hastalığın şiddetine göre değiştiğini, bunların basit diyetetik önlemlerden cerrahi tedaviye kadar geniş yelpazede ele alınabileceğini duyurdu.

Alkol alımı, sigara ve kafein kullanımı, çok kısa zamanda çok fazla kilo alımı gibi durum ve alışkanlıkları olan hastalarda bazen sadece bu alışkanlıkları bırakma ya da durumu değiştirmenin bile tümüyle şikayetleri geçirebileceğine dikkati çeken Dr. Bitirim, ilaçla tedaviye cevap verilmezse endoskopik ya da cerrahi tedaviler uygulanabileceğini ifade etti.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş