Sağlık Bakanlığı Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası Başlatıyor

Reklamlar
Reklamlar

Sağlık Bakanlığı Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası Başlatıyor – Sağlık çalışanlarının şiddete mağruz kalması ile ilgili yeni kampanya başlıyor. İşte ayrıntılar;

Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda “Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası” başlatacağı öğrenildi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, birkaç gün önce Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ettiklerini ifade ederek, ziyarette sağlık çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğünü belirtti.

Reklamlar

Kahveci, Sağlık Bakanlığı’na sağlık çalışanlarının şiddete uğradığıyla ilgili bir kampanya yapma teklifi götürdüklerini dile getirirken şunları söyledi: “Bizim teklifimiz karşısında onlar “Biz zaten Sağlıkta Sıfır Tolerans kampanyası yapacaklarını ifade ettiler.

Hatta hastanelere bir anket çalışması gönderiliyor. Şiddet vakaları hastanenizin daha çok hangi birimlerinde gerçekleşiyor?’, ‘Hastanenizde şiddete daha çok hangi personeliniz uğruyor?’, ‘Size göre şiddete başvurma nedeni nedir?’ ve ‘Şiddete karşı daha çok başvurulan müdahale şekli nasıldır?’ gibi sorular yöneltiliyor.

Ayrıca, Bakanlık sağlık sendikalarını da kampanya kapsamında bilgilendirecek.”

YÜZDE 70’İ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Önder Kahveci, Türk Sağlık Sen olarak iki yıl önce şiddet üzerine bir anket çalışmalarını yaptıklarını söylerken, çalışanların yüzde 70’inin şiddete maruz kaldığını ifade etti.

Sağlık personeline uygulanan şiddetin işgücü ve motivasyonu düşürdüğünün altını çizen Kahveci şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı sağlık personeline şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınlarına uygulanan para ve hapis cezalarının artırılması istemiyle yasal düzenlemeye gidecek.

Böylece Bakanlık, şiddete maruz kalan personelinin güvenle çalışabilmesi için uygun zemini oluşturmaya çalışacak”

Samanyolu Haber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş