En ünlü ve En Güzel Kaplıcalar

Reklamlar
Reklamlar

En ünlü ve En Güzel Kaplıcalar – Dünyada herkes tarafından bilinen en ünlü ve en güzel kaplıcaları biliyormusunuz. Bu kaplıcaları görünce hayret edeceksiniz çünkü çok güzeller bence. Gitmedim ama görünüş itibari ile öyle görünüyorlar.

1- Amerika’nın En Büyük Kaplıcası: Grand Prizma
Amerika’nın birinci, dünyanın üçüncü büyük kaplıcası Grand Prizma Kaplıcası Yellowstone National Park’ta yer alır. Boyutları 75 merteye 91 metre ve derinliği 49 metredir. Kaplıcanın canlı renkleri yeşil, parlak kırmızı ve turuncu renkteki alglerden gelir. Aşırı ısıdan dolayı kaplıcanın merkezi çok strerildir.

Reklamlar

2- Mammouth Kaplıcaları: Dünyada en büyük karbonat tortusu kaynağı
Yine bu kaplıca da Yellowstone’da yer alır ve dünyanın en geniş karbonat tortusu alanına sahiptir. Kaplıcanın en önemli özelliği yüzyıllar önce soğuyup oluşturduğu kalsiyum karbonhidrat kaynağıdır.

3-Kan Kırmızı Kaplıca: Cennete hoş geldiniz
Kan kırmızı kaplıca Japonya’nın en görülmeye değer doğal kaplıcalarından biridir. Bu kaplıcaya girmek yerine sadece izlersiniz. En önemli özelliği sıcak olması ve sudaki demir miktarından dolayı kırmızı renkli olmasıdır. İddia edildiğine göre en fotojenik kaplıcadır.

4- Blue Lagoon: İzlanda’nın jeotermal kaplıcası
Mavi Lagun Jeotermal Kaplıcası İzlanda’nın en ünlü yerlerinden birisidir. Buharlı sularda yüzme imkanı sunan kaplıca yakınına kurulmuş jeotermal santralden suyu alıp boşaltır. Bu kaplıca elektrik üretiminde de kullanılır. Buradaki sıcak su mineral açısından da zengindir.

5-Glenwood Kaplıcası: Dünyanın en büyük kaplıca havuzu
ABD’nin Kolorado eyaletinde bulunan kaplıca dünyanın en büyük doğal yüzme havuzudur. Tuz mineralleri içinde havuz terapisi yapabilirsiniz.

6- Jigokudani Kaplıcası: Japon kar maymunlarının barınağı
Japonya’nın ünlü kar maymunları bu sularda onları ziyarete gelen kişilerle beraber yaşarlar.

7- Deildartunguhver: Avrupa’nın en uzun akan kaplıca suyu
İzlanda’da yer alan kaplıca Avrupa’nın en yüksek debili sıcak su kaynağıdır. Suyun bir kısmı ısınma için de kullanılır.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş