Press "Enter" to skip to content

Kaçkar Dağları Hakkında Bilgi

Reklamlar
Reklamlar

Kaçkar Dağları Hakkında Bilgi – Kaçkar dağları yazın sıcak günlerinden bıkanlar için buzul gölleri ile süslenmiş harika bir yer. İşte ayrıntılar;

Kaçkar Dağlarında bulunan buzul gölleri, yöreyi ziyarete gelen ve dağcılıkla ilgilenen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin önemli turizm alanlarından yer alan Kaçkar dağları, bölgede turizm hareketinin ivme kazanmasına önemli katkı sağlarken, birbirinden farklı bitki türleri, buzul gölleri ve yaylaları ile yörenin cazibe merkezi olmasını sağlıyor.

Reklamlar

Yaz aylarında farklı turizm aktiviteleri gerçekleştirmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Kaçkar dağlarına gelerek, birçok farklı etkinlikte bulunabiliyor. Kaçkar Dağları’nda yer alan buzul gölleri ve yaylaları ziyaret eden turistler, bölgede bol bol fotoğraf ve görüntü çekerek, tatillerini zevkli bir hale dönüştürüyor.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Melek, , Kaçkar Dağı ve Fırtına Vadisi’ne yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmesinin ana nedenlerinden birinin, bölgenin hem milli park hem de turizm merkezinin olmasından kaynaklandığını söyledi.

Ayder ve Kavrun Yaylaları turizm merkezlerinin, Kaçkar Dağı Milli Park’ı sınırları içerisinde bulunduğunu anımsatan Melek, şöyle devam etti:
“Ormanları, yaylaları, buzul gölleri, 24’ü endemik olmak üzere bin 430 çeşit bitki örtüsü ve en önemlisi dünyada koruma altına alınan 200 bölgeden biri olması dolayısıyla bölgeye ilginin her geçen gün daha da artmasına neden oluyor.”

Kaçkar Dağı’nın eteklerindeki vadilerin bin 800 ile 3 bin metrelerinde yerleşik konumda olan yaylalarda bulunan evlerin pansiyon şeklinde düzenlenmesi halinde bölgeye daha çok turist geleceğini savunan turizm işletme yetkilileri ile doğa sporları kulüp yöneticileri, bu konuda başta yerel yönetimler olmak üzere kaymakamlık ve valiliklere ile yöre halkına büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Kaçkar Dağlarına ilgiyi arttırmak için başta doğa sporları kulüplerin birlikte hareket edip, alternatif proje çalışmalarına yönelmeleri gerektiğini savunan Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Asbaşkanı Cumalı Dalbastı, bu projeye Karadeniz’e döküldüğü yer olan Fırtına Deresinin bitişinden başlamak gerektiğini söyledi.
Rize Dağları’nın 2400 metreyi aşan bölümlerinde buzul aşındırması ve biriktirmesi sonucu oluşmuş olan 19 adet küçük alanlı göl bulunuyor.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.