İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

çürük diş kalp krizine neden olabilir

Reklamlar

İnsanların %80’inde diş sorunları ve diş hastalıkları en belirgin hastalıkların başında gelir ve her 2 kişiden birisinde mutlaka bir düş sorunu vardır. Dişlerin çürük olması bazen kalp krizine bile neden oluyormuş. Almanyada bir gazete çürük dişlerin kalp krizine sebep olacağını söyledi. İşte o gazetedeki haber;

Diş çürüğünün insanlarda kalp krizine bile yol açabileceği bildirildi. Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesinde yer alan haberde, “Kötü bir diş, birçok rahatsızlığın kaynağı olabilir. Kalbi, kasları ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir” denildi.

Hamburg kentindeki bir klinikte diş uzmanı olan Dr. Jürgen Reitz, Almanya’daki yetişkinlerin yüzde 45 ila 60’ında diş eti iltihabı bulunduğunu belirterek, bakterilerin çene kemiğine ve diş köklerine saldırdıklarını, bunun sonucunda dişlerin döküldüğünü, bağışıklık sisteminin de böylece zayıfladığını ifade etti.

Reklamlar
Reklamlar

Reitz, “Bakteriler kan dolaşımıyla vücudun her bir yanına ulaşır. Zatürreye ve kalp krizine de neden olabilirler. Hamile kadınlarda erken doğumlar gerçekleşebilir. Şeker hastalarında da kan şekeri değerleri bozulabilir” dedi.Stresten kaynaklanan diş gıcırdatmalarının da ense, sırt ve baş ağrılarına yol açabileceği uyarısında bulunan Reitz, bu nedenle spor ve çeşitli gevşeme yöntemleriyle stresin atılması tavsiyesinde de bulundu.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.