İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fast Food Beslenme Tarzı Kanser Riskini Arttırıyor

Reklamlar

Fastfood Beslenme Tarzı Kanser Riskini Arttırıyor – ‘Kanser Haftası’ etkinliğinde konuşan Prof. Dr. Erkan Topuz, fastfood ile beslenen çocuklarda üç kanser türünün görünme riskinin 3 kat daha fazla olduğunu belirterek anne ve babaları bu konuda uyardı.

Anne karnında 280 adet kimyasal maddenin bulunduğunu, bu yüzdende çocuğun daha anne karnında kanser riski ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Topuz, ”Çocuğun kanserle mücadelesi doğar doğmaz başlıyor. O yüzden aile en baştan çocuğa yemek terbiyesi vermeli. Haftada üç kerenin üstünde fastfood ile beslenen çocuklarda beyin tümörü, lenfoma ve lösemi riski 3 kat daha fazla. Fast food verilmesi halinde ise yanında bir tabak sebze muhakkak verilmeli” dedi.

Anne ve babaların çocukların yaşam alanlarındaki herşeye dikkat etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Topuz, ailelere önerilerde bulunduğu sözlerini şöyle sürdürdü;

”Çocuğunuzun odasındaki yorganı, yatağı, halıyı hatta ampulü dahi seçerek alın. Boyanmış karyola sakın almayın. Yerdeki halılarda toprak ile boyanmış yani elle boyanmış halıları tercih edin. Çocuğunuzun odasını temizlerken sirke veya zeytinyağlı sabunları tercih edin. Evdeki madeni eşyaları kabonat ile parlatın. Oturup devamlı kimyasal kullanmayın. Evinizin bir kenarına kaktüs, Benjamin veya deve dikeni çiçeği koyun. Bu çiçekler yüzde 10 da olsa radyasyonu azaltıyor. Çocukların beslenmelerindeki kaplar çelik olsun, çantaları ise bez. Evde beyaz porselen tabak kullanın”

Reklamlar
Reklamlar

GEREKSİZ YERE BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ ÇEKTİRMEYİN!

Bilgisayarlı tomografilerde vücuda alınan radyasyonun boyutlarınada dikkat çeken Topuz, ”Çocuklarınızı gereksiz yere filmlere sokmayın. Çocuğun bilgisayarlı tomografiye gereksiz yere sokulması halinde akciğer tomografisinde alınan radyasyonun bin katı daha fazla vücuda radyasyon giriyor. Bilgisayarlı tomografide vücuda alınan radyasyon 300 gün boyunca vücuttan atılamıyor.’’ diyerek aileleri bu konuda uyardı.

Haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.