Tuğbam » Din » Allah’ın sıfatları ile ilgili hadisler

Allah’ın sıfatları ile ilgili hadisler


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Allah’ın mübarek sıfatları ile ilgili hadisler Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından şu şekilde günümüze gelmektedir.

Resulullah (sav) aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: “Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O`na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah`a yükseltilir. O`nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, vechinin sübuhatı, başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı.” (Ebu Musa)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın.” (Müslim`in rivayetinde şu ziyade var: “…Zira Allah Adem`i kendi suretinde yaratmıştır.”) (Ebu Hüreyre)

Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: “Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!” Ben (bir gün kendisine): “Ey Allah`ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?” dedim. Bana şöyle cevap verdi: “Evet! Kalpler, Rahman`ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir.” (Enes)

Resulullah (sav)`ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): “Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür” (Nisa 58). Bu sırada Resulullah (sav)`ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm. (Ebu Hüreyre)

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

“Allah’ın sıfatları ile ilgili hadisler” için 9 yanıt

 1. damla yıldız

  güzel ama istediğim gibi değildi

 2. hasibe

  bunasıl resimya salakmısınız

 3. helin

  ee güzelmiş canımmmmm

 4. hasibe

  nesaçma sıfatlardiyoruz yazı güzel ama ben bunu istemedim salakmısınız

 5. pınar

  çok güzelbir sitee pelin göken sndebiraz malsn niye diye bir sor=
  hm diosn arddığımbişe yok hmde gzl katılan vrmı bna mesaj yazssnnn
  okişşşş:D

 6. Benim aradığım ödev yok ki

 7. merve

  çok güzelmişş

 8. allahın kulı

  çok güsel sözler tam ödevime laik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir