İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Allah’ın sıfatları ile ilgili hadisler

Allah’ın mübarek sıfatları ile ilgili hadisler Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından şu şekilde günümüze gelmektedir.

Resulullah (sav) aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: “Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O`na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah`a yükseltilir. O`nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, vechinin sübuhatı, başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı.” (Ebu Musa)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın.” (Müslim`in rivayetinde şu ziyade var: “…Zira Allah Adem`i kendi suretinde yaratmıştır.”) (Ebu Hüreyre)

Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: “Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!” Ben (bir gün kendisine): “Ey Allah`ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?” dedim. Bana şöyle cevap verdi: “Evet! Kalpler, Rahman`ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir.” (Enes)

Resulullah (sav)`ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): “Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür” (Nisa 58). Bu sırada Resulullah (sav)`ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm. (Ebu Hüreyre)

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

9 Yorum

 1. damla yıldız 05 Ağustos 2011

  güzel ama istediğim gibi değildi

 2. hasibe 05 Nisan 2011

  bunasıl resimya salakmısınız

 3. helin 05 Nisan 2011

  ee güzelmiş canımmmmm

 4. hasibe 05 Nisan 2011

  nesaçma sıfatlardiyoruz yazı güzel ama ben bunu istemedim salakmısınız

 5. pınar 20 Aralık 2010

  çok güzelbir sitee pelin göken sndebiraz malsn niye diye bir sor=
  hm diosn arddığımbişe yok hmde gzl katılan vrmı bna mesaj yazssnnn
  okişşşş:D

 6. merve 28 Şubat 2010

  çok güzelmişş

 7. allahın kulı 03 Aralık 2009

  çok güsel sözler tam ödevime laik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir