Tuğbam » Din » Denize Girmek Orucu Bozarmı

Denize Girmek Orucu Bozarmı


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Oruçlu iken denize girmek yüzmek gibi durumlarda bulunmak orucu bozarmı gibi sorularımıza cevaplar bulabilirsiniz.

Suya girmek değil ancak genze su kaçması orucu bozuyor, deniz veya havuzda ağza su kaçma ihtimali yüksek olduğundan girilmesi tavsiye edilmiyor.

Bugünlerde tatilde bulunanlar, yıllık iznini kullananlar ve milyonlarca öğrencisıcak Ramazan günlerini” geçirirken denize, havuza girecekler, serinlemek için duş alacaklar, belki dili damağı kuruyunca ağzına su alıp bırakacaklar, bir kısmı da ağzında buz tutacaktır.
Bunların hiçbiriyle ne oruç bozulur ne de ibadetlere bir noksanlık gelir. Yeter ki yüzerken ağza ve burna su girince yutulmasın, ağız kuruluğunu gidermek için alınan su/buz boğazdan içeri kaçmasın.
Oruçlu iken denize girmek insanın pek içinden geçmez. Girse bile serinlemek için bir süreliğine suyun içinde kalır. Yüzmeye kalkacak olsa hem güçten, takatten kesilir hem de daha çok acıkır.
Bu esnada boğazına su kaçırmamak için ne kadar gayret etse de, suyun tuzunu boğazında hissedeceğinden orucuna zarar vermekten korkar.
Fakat “korkulu rüya göreceğine uyanık kalmak” daha iyidir. Tatilini deniz kenarında geçirenler pekâlâ gece de denize girerler. Teravihten sonra neden olmasın? Hem namazla birlikte mide rahatlamış olur hem de sabaha kadar uzunca bir vakit kalmış olur.
Çok sıcaklandığınızda ve susuzluğunuz arttığında yüzünüzü yıkamanızın, başınıza su dökmenizin bir zararı olmadığı gibi, dikkat edip su yutmadığınız takdirde de duş almanızdan dolayı orucunuz sakatlanmaz.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir