İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denize Girmek Orucu Bozarmı

Reklamlar

Oruçlu iken denize girmek yüzmek gibi durumlarda bulunmak orucu bozarmı gibi sorularımıza cevaplar bulabilirsiniz.

Suya girmek değil ancak genze su kaçması orucu bozuyor, deniz veya havuzda ağza su kaçma ihtimali yüksek olduğundan girilmesi tavsiye edilmiyor.

Bugünlerde tatilde bulunanlar, yıllık iznini kullananlar ve milyonlarca öğrenci “sıcak Ramazan günlerini” geçirirken denize, havuza girecekler, serinlemek için duş alacaklar, belki dili damağı kuruyunca ağzına su alıp bırakacaklar, bir kısmı da ağzında buz tutacaktır.
Bunların hiçbiriyle ne oruç bozulur ne de ibadetlere bir noksanlık gelir. Yeter ki yüzerken ağza ve burna su girince yutulmasın, ağız kuruluğunu gidermek için alınan su/buz boğazdan içeri kaçmasın.
Oruçlu iken denize girmek insanın pek içinden geçmez. Girse bile serinlemek için bir süreliğine suyun içinde kalır. Yüzmeye kalkacak olsa hem güçten, takatten kesilir hem de daha çok acıkır.
Bu esnada boğazına su kaçırmamak için ne kadar gayret etse de, suyun tuzunu boğazında hissedeceğinden orucuna zarar vermekten korkar.
Fakat “korkulu rüya göreceğine uyanık kalmak” daha iyidir. Tatilini deniz kenarında geçirenler pekâlâ gece de denize girerler. Teravihten sonra neden olmasın? Hem namazla birlikte mide rahatlamış olur hem de sabaha kadar uzunca bir vakit kalmış olur.
Çok sıcaklandığınızda ve susuzluğunuz arttığında yüzünüzü yıkamanızın, başınıza su dökmenizin bir zararı olmadığı gibi, dikkat edip su yutmadığınız takdirde de duş almanızdan dolayı orucunuz sakatlanmaz.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.