İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kurban Bayram Namazı Kılınışı

Reklamlar

Kurban Bayram Namazı Kılınışı

Reklamlar

Dinimizce kutsal kabul edilen iki bayramdan birisi olan Kurban bayramının da, namazının kılınışı yönünden, Ramazan bayramından bir farkı yoktur. Burada sabah erken saatlerde doldurduğumuz camilerde kurban bayramı namazı kılınışı nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Reklamlar

RAMAZAN BAYRAM NAMAZI ILE AYNIDIR
1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) imam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır

IKINCI REKATE KALKILIR

AMA BIRINCI REKATTEN FARKI BURADA HOCAEFENDI FATIHA ZAMMI SURE VEYA BIR KAC AYET OKUDUKTAN SONRA 3 TEKBIR YANI ALLAHÜ EKBER DENILIR VE ELLER YANA SALINIR DAHA SONRA DÖRDÜNCÜ TEKBIRDE RÜKUYA GIDILIR

NAMAZ TAMAMLANIR

NAMAZ BITTIKTEN SONRA HOCAEFENDI HUTBE OKUR BU HUTBE CUMADA DAHA ÖNCE OKUNUR AMA BAYRAMDA NAMAZ KILINDIKTAN SONRA OKUNUR BU ARADA CEMAATLE TESRIK TEKBIRLERI GETIRILIR VE TAMAMLANIR
BU ARADA HUTBE DINLENIR

DUALAR EDILIR

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.