İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

Reklamlar

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Maddeler halinde sayfamızda, İstanbul’da saat 06:22’de kılınacak olan Kurban bayramı namazının kılınışı anlatılacaktır.

Dinimizce kutsal kabul edilen iki bayramdan birisi olan Kurban bayramının da, namazının kılınışı yönünden, Ramazan bayramından bir farkı yoktur. Burada sabah erken saatlerde doldurduğumuz camilerde kurban bayramı namazı kılınışı nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Reklamlar
Reklamlar

Kurban Bayram Namazının Kılınışı

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazı iki rekâttır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rekâtında üç, ikinci rekâtında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara “Zevaid” tekbirleri denir.

Birinci Rekât:

 • 1. Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.
 • 2. İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
 • 3. Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

 • 4. Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü Besmele”, açıktan fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)
 • 5. Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rekât:

 • 6. İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rekâtta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.
 • 7. Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? Maddeler Halinde

Kurban Bayramı namazı güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra, öğleye kadar kılınır. Herhangi bir sebeple ilk günü kılınamazsa ertesi günü kılınır. Bayram namazı Cuma namazı gibi ancak cemaatle kılınır. İki rekattır.

Hanifi mezhebine göre kılınan Kurban Bayramı Namazı:

 1. “Niyet ettim Allah rızası için kurban bayram namazını kılmaya, uydum imama.”
 2. Daha sonra tek bir getirilir.”Allahü Ekber”
 3. İlk rekatta “Sübhaneke” okunur.
 4. Sonra imam açıktan, cemaat tarafından da gizlice üç defa “Allahü Ekber” diye tekbir alınır.
 5. İlk iki tekbirde eller yukarı kaldırılır, sonra yanlara salıverilir.
 6. Üçüncü tekbirin peşinden eller yanlara salıverilmeyip bağlanır.
 7. İmam Fatiha ve sure okur; cemaat dinler.
 8. Sonra diğer namazlarda olduğu gibi rükû ve secde yapılır.
 9. İkinci rekata kalkıldığında imam önce Fatiha ve sure okur.
 10. Sonra birinci rekatta olduğu gibi üç defa tekbir alınır.
 11. Her üç tekbirde de eller yukarı kaldırılıp yanlara salıverilir.
 12. Dördüncü tekbir ile rükûa gidilir ve secdeler yapılarak oturulur, tehiyyât ve salli barik okunur, sonra selâm verilir.
Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.