Kurban Bayramı nasıl kutlanır?
Tuğbam » Din » Kurban Bayramı Nasıl Kutlanır?

Kurban Bayramı Nasıl Kutlanır?


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Kurban Bayramı nasıl kutlanır? Sayfamızda, namazda ve kurban kesimi de dahil olmak Kurban bayramını nasıl geçirmeliyiz anlatılacaktır.

Kurban bayramında maddi durumu iyi olanlar Kurbanlarını kesmeli, kesmeyecek durumda olanlarda mutlaka akraba ve komşu ziyaretlerine giderek bayramlarını kutlamalıdırlar.

Bayramın ilk günü erkekler bayram namazına giderler. Onlar namazdayken eşler bayram sabahı kahvaltısı (bazı yörelerde yemek olur) hazırlarlar. Namazdan gelen erkekler önce ev ahalisi ile bayramlaşır ve birlikte yapılan kahvaltının ardından yine evin erkekleri kurbanlıkların başına geçer. (Kurbanlar artık büyük şehirlerde işinde uzman kişiler tarafından kesilmektedir)

Kurban kesimi bittikten sonra etler ayrılır temizlenir ve evin hanımı hemen kavurmanın başına geçer. Bütün bu işler nerdeyse akşamı bulduğu için açlıktan ölmek üzere olan ev ahalisi yemeğe geçer.

Bayramın ikinci üçüncü ve dördüncü günleri, bayramlaşma ile geçmektedir. Büyüklerimizi arayarak Kurban Bayramında onları unutmadığımızı ve ne kadar önemli olduklarını hatırlatmalıyız. Gerekirse yanlarına giderek bayramlaşmalıyız. Bu sene virüsten dolayı ziyaretlere gidilmemesini sadece telefonla bayramlaşmayı tavsiye etmekteyim.

Hepinizi iyi bayramlar dilerim.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir