İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orucun Sağlık Açısından Faydaları

Reklamlar

Orucun Sağlık Açısından Faydaları – Oruç tutmak insanı sadece zihinsel değil sağlık açısından da zinde tutuyor. İşte bilimadamlarının araştırma sonuçları.

Konuyla ilgili araştırma yapan Amerikalı bilim adamları oruç tutmanın insan sağlığına iyi geldiğini, kalp krizi ve diyabet riskini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

Amerikan Intermountain Kalp Enstitüsü bilim adamları tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, düzenli aralıklarla oruç tutmak kalp krizi ve diyabet riskini azalttığı gibi kan şekeri düzeyini de düşürüyor.
Araştırma çerçevesinde bilim adamları 30 hastaya düzenli aralıklarla 24 saat boyunca oruç tutturdu. Hastalar bu süre içinde sadece su içti. 24 saat sonunda hastaların trigliserid ve kan şekeri düzeylerinin düşüş gösterdiği gözlendi.

Araştırmacılar, orucun açlık ve vücutta strese yol açtığını belirterek, “Vücut buna tepki olarak daha fazla kolesterol üretiyor ve yakıt olarak glukoz yerine yağları kullanıyor. Bu da vücutta yağ hücrelerinin azalmasına yol açıyor. Yağ hücrelerinin azalmasına paralel olarak da insüline karşı direnç azalıyor ve dolayısıyla diyabet riski düşüyor” dedi.

Reklamlar
Reklamlar

Samanyolu Haber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.