Tuğbam » Resimli Sözler » Dini Resimler E Kartlar

Dini Resimler E Kartlar


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Dini resimler fotoğraflar ve e kartları sayfası – Dini islami resimlere kartlara ve fotoğraflara bu sayfamızda ulaşabileceksiniz.
E-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart Gönder

E-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart Gönder

E-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart GönderE-Kart Gönder
İslamda resim – islamda resim varmıdır?
Allah’ın birliği inancına dayanan İslâm dini, bu inancı korumak için son derece titizlik gösterir. Akla ve kalbe, gizli ve açık bir şekilde girebilecek her tür şirk ve putperestlik yolunu kapatır. Onun için de, resim konusunda hassas davranır. Çünkü çoğunlukla, sevilen kimselerin hatıralarını devam ettirmek gibi bir niyetle başlayan resim ve heykel işi sonunda, Allah’a şirk koşmaya, resmi ve heykeli yapılan kimseleri yüceltmeye veya tanrılaştırmaya kadar varır.
Bu sebeple Hz. Peygamber (s.a.v.) İslam’ın ilk döneminde, ne suretle olursa olsun, resimli eşya kullanılmasını yasakladı. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v.) şirkle mücadele halindeydi; insanları putlara, heykellere, resimlere ibadetten uzaklaştırıyordu. Nitekim resim ve heykeli şiddetle yasaklayan hadisler bu dönemde söylenmiştir. Buradan yasaklanan şeyin bunların kişileri şirke götürmesi, kutsallık ve tapınma aracı yapılması olduğu anlaşılmaktadır. Ancak, anılan endişe ve tehlikenin mevcudiyeti oranınca yasak oluş hükmünün varlığını koruyacağı; bunun bulunmayıp daha çok bir ihtiyacın ve estetik duygunun ifadesi olduğu durumlarda ise bu tür faaliyetleri aslî hükmü olan “mubah” çerçevesinde değerlendirmenin uygun olacağı söylenebilir (Alıntı islamiyet.gen.tr sitesidir.)

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir