Tuğbam » Kadınca » Kadın Mutlaka Kocasının Soyadını Almalı

Kadın Mutlaka Kocasının Soyadını Almalı


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Kadına Mutlaka Kocasının Soyadını Almalı – Kim demiş bunu Anayasa Mahkemesi demiş. Kendi soyadını da kullanabilirsin ama sadece eski kızlık soyadını kullanamazsın demiş. Daha başka ne demiş işte haberimizde;

Anayasa Mahkemesi, kadınların kocasının soyadını almasına ilişkin Türk Medeni Kanunu’nun ilgili hükmünün iptal istemini oy çokluğuyla reddetti. Buna göre kadın, soyadının yanında eşinin de soyadını kullanmak zorunda.

Fatih 2. Aile Mahkemesi, baktığı bir davada, kadının evlendiğinde kocasının soyadını alması şartı getiren Türk Medeni Kanununun 187. maddesinin Anayasaya aykırı olduğuna karar vererek, iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, ”Kadın evlenmekle kocasının soyadını alır. Ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir” hükmünü içeren 187. maddenin iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir