Tuğbam » Özel Günler » 24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihçesi

24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihçesi


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Çok basit bir soru ve bu sorunun cevabını da kısaca sizlere vermeye çalışacağız. Neden diğer tarihler değilde bu gün içerisinde kutlanıyor ve niçin onlara özel olmuştur 24 kasım günü. İşte bunları açıklamaya çalışacağız.

24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihçesi

Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır ve en başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk anılır. İlk olarak ne zaman kutlanmaya başlandı ve öğretmenler gününün tarihçesi tarihi akışı nasıl olmuştur anlatalım.

Bu yazımızda öğretmenler gününü kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi
Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet’i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri’nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın… herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir