Tuğbam » Sağlık » Aşurenin Faydaları

Aşurenin Faydaları


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Aşurenin Faydaları – Aşurenin bir çok hastalığa iyi geldiği ve faydalarının saymakla bitmeyeceği belirtildi. İşte ayrıntılar;

Herbalist Cahit Gürkaş, asırların geleneği olan aşurenin faydalarını anlattı. Aşure diyip geçilmemeli, her derde deva bir gelenek gıdasıdır diyen Gürkaş, “Aşure içinde bulunan buğday, zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Fasulye, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından mükemmel bir denge oluşturur. Bakteriyolojik çökme için idealdir. Nohut, İçeriğindeki bol miktarda fosfor, potasyum, magnezyum, demir gibi madensel tuzlar A,B,C vitaminler azotlu maddeler, nişasta ve şeker bulunur. Bu maddeler sayesinde anne sütünü artırır, yüzdeki lekeleri giderir.

Kadını güzelleştirir. Fosfor sayesinde iktidarsızlığı önler. Damarlarını açar, bağırsakları yumuşatır. Böbrek ve idrar yollarını temizler. Göğüs ve sırt ağrılarıın keser. İncir, içeriğindeki şeker organik asitler, sabit yağ ve A; B, C vitaminleri sayesinde kalp damar hastalıklarında oldukça etkilidir. Kuluncu ve sindirim organları sancılarıın giderir. Kayısı, vücuda enerji verir.
Likopen bakımından zengin olduğundan prostat ve meme kanseri gibi bazıkansertürlerinin riskini azaltır. Virüs kırıcı etkisi vardır.

Badem, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Akciğer hastalıklarına oldukça etkilidir. Cilt dokularının yenilenmesini sağlar. Kanı temizler, migren ve sinirsel rahatsızlıklarında kullanılır. Kuru üzüm, antioksidan etkisi sayesinde kansere karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenileyici özelliği bulunur. Fındık, omega 3 kaynağı olarak kalp ve damar dostu olan bir besindir. Damar sertliğini önler.

Tansiyonu düşürür, şeker hazalıklarında kalp hastalığı riskini azaltır. İçindeki E vitamini sayesinde yaşlılığı engelleyici gıdadır. Kemikleri güçlendirir. Nar, içerdiği polyhenol, tannin, anthocyanin gibi antioksidanlar, zarar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak kansörojen hücrelerle savaşır. Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Prostat ve meme kanseri riskini düşürür.

Nişasta, cilt hastalıklıklarındaki kaşıntıyı keser. Vücutta oluşan iltihapları gidermede etkilidir. Hindistan cevizi, böbrek taşı düşürmede etkilidir. İdrar söktürücü ve mideyi kuvvetlendirici etkisi vardır. Tarçın, kandaki şeker miktarını düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Fıstık, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor B1, B2, B8 ve E vitaminleri sayesinde kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.Kalp krizi riskini azaltır. Kuş üzümü, kanserli hücrelerin büyümesini engellemede etkilidir.

Gammalinoleik asitlerden dolayı kan basıncını dengeleyici özelliği bulunur. Pirinç, içeriğindeki minareller ve vitaminler sayesinde kanser riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Böbrek taşı oluşumunu önleyici etkisi bulunur. Cilt sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar verir” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir