Tuğbam » Sağlık » cilt temizliği

cilt temizliği


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Genç yaşta cilt bakımına başlamak, kaliteli ve güzel bir cilde sahip olmanın reçetesini oluşturuyor.

Çukurova Üniversitesi’nde görev yapan Estetisyen ve Aromaterapi Uzmanı Zuhal Akbaba, cilt bakımının kesinlikle bir uzman doktor veya estetisyen ile görüşülerek yapılması gerektiğini söyledi.

Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanılmasının kötü sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Akbaba, “örneğin, hassas bir cilde sahip olan bir kişinin, hassas olmayan ciltlere özgü kozmetik ürünleri kullanması ciltte geri dönüşümü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir” dedi.

Akbaba, cilt bakımına ne zaman başlanması gerektiğine de değindi:

“Ergenliğin başladığı 11 yaşında cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin de başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile sorunsuzca atlatılabilir.

Cilt bakımı, sadece yüzeysel olarak yapılmamalıdır. Kişinin yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi gerekir. Asitli içecekler, yağlı ve fast food yiyecekler, kuruyemiş, ketçap, mayonez, patates kızartmasının aşırı tüketilmemesi ve bol su içilmesi alışkanlığı çocuklara erken yaşta kazandırılmalıdır.

Genç yaşta cilt bakımına başlanması, kaliteli ve güzel bir cilde sahip olmanın reçetesidir.”

Güneş kreminin sadece yaz aylarında plajda kullanılmasının da yanlış bir uygulama olduğunu belirten Akbaba, “güneş kremi, akneli ve sivilceli ciltleri güneş lekelenmelerine karşı adeta bir kalkan gibi korur ve her mevsim kullanılmalıdır” dedi.

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken ise kullanıldığı sezona uygun ve son kullanma tarihinin geçmemiş olması.

Evdeki cilt bakımının önemine de dikkati çeken Akbaba, “bakımın günlük yapılması gerekir. Sabah ve akşam yüzün yıkanması ve günlük nemlendirici kullanmak şarttır. Herkes, kendine uygun kremi uzman doktor kontrolünde almalı ve kullanmalıdır” dedi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

“cilt temizliği” için 2 yanıt

  1. baki

    slm ısmım baki kuaforum 18 yasındayım suratım cook kotu hep cılt uzmanın yuzunden kozmetıkelr yuzunden nalet olsn jel kualndım surat cook kotu oldu yalvaırım yardım edın yha neyse razıyım buda bnm piskolajimi bozdu

  2. y/n

    Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir