Tuğbam » Sağlık » çok Yaşa Bebek Projesi

çok Yaşa Bebek Projesi


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

çok Yaşa Bebek Projesi – Türkiye Bankalar Birliği tarafından Anne ve Babalara çocuk eğitimi kazalardan korunma gibi öneriler ve teorik eğitimi veriliyor. İşte ayrıntılar;

Türkiye’de bebek ölümleri,hastalıkve sakatlanmaları azaltmak amacıyla 2003 yılından bu yana ”Çok Yaşa Bebek” projesini sürdürenTürkiyeBankalar Birliği, proje kapsamında Nevşehir Ticaret Borsası Konferans salonu’nda ”Çocukları Kazadan Koruma” konulu anne ve baba eğitim programı düzenledi.

Çocuk Acil Tıp Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’de her gün 10’dan fazla çocuğun, yılda ise yaklaşık 5 bin çocuğun kazalar sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi.

Eğitim programlarından amaçlarının kazalar sonucu meydana gelen ölümleri ve sakatlanmaları en aza indirmek oluğunu belirten Karaböcüoğlu, ”Türkiye’de ortalama her yıl 1 milyon 100 bebek doğuyor.
Ülkemizde maalesef her doğan bin bebekten 24’ü ölüyor. Bu rakam gelişmiş ülkelerde bin bebekten 5’idir. Bizde önceki yıllara oranla bir ilerleme var, ama bizde gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmalıyız” dedi.

Kazalarda ilk yardımı bilmenin önemine de değinen Karaböcüoğlu, ilk yardım bilmenin kazaları az hasarla atlatma hususunda çok önemli olduğunu ifade etti.

Karaböcüoğlu konuşmasının ardından, eğitime katılanlara maket bebek üzerinde uygulamalı olarak kaza geçiren çocuklara nasıl müdahalelerde bulunulması gerektiğini anlattı.

-”YÜKSEKTEN DÜŞMEDE AVRUPA BİRİNCİLİĞİMİZ VAR”-

Prof. Dr. Agop Çıtak da, kazaların günümüzde gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altı çocuklarda ölüme sebep olan ilk 10 neden içinde yer aldığını belirterek, alınabilecek basit önlemlerle çeşitli kazaların önüne geçmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Anne ve babaların çocuklarını evde yaşayabilecekleri kazalara karşı korumak için evlerini bir çocuk gözüyle gezip ona göre önlemler alınmasının çok faydalı olduğunu anlatan Çıtak, ”Özellikle evlerimizde ilaçları, çamaşır suyu, ziraatilaçları gibi zehirlenmelere ve ölümlere yol açabilecek maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin” diye konuştu.

Toplumsal hayatta bir çok mekanın, çocukların varlığının gözardı edilerek yapıldığını kaydeden Çıtak, Türkiye’nin yüksekten düşme kazalarında Avrupa birincisi olduğunu belirtti.

Prof. Çıtak, ”Ülkemizde özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde damdan düşme kazaları çok fazla. Hatta ulusal bir gazetede ‘Damdan düşmede Avrupa şampiyonuyuz’ manşeti vardı. Damdan düşme olayları ile ilgili elimizde sağlıklı veriler yok. Ancak şundan eminiz ki, gerçek rakamlar kayıtlara geçilenden daha fazladır” diye konuştu.

Program sonunda tüm katılımcılara ”Çocukları Kazadan Koruma Eğitim” kiti hediye edildi.

-ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NE 3 SOLUNUM CİHAZI-

Diğer yandan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi’ne 3 adet solunum cihazı hediye etti.

TBB yetkilileri İstanbul’dan bir grup basın mensubuyla birlikte ”Çok Yaşa Bebek” projesi kapsamında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’ni ziyaret etti.

Heyet, Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve Uzman Dr. Başak Akyıldız’dan Çocuk Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi hakkında bilgi aldı.
Prof. Dr. Poyrazoğlu, Çocuk Acil Tıp Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu’na Uzman Dr. Akyıldız da TBB İdari ve Mali İşler Grup Başkanı Tuğra Yazar’a yapılan bağıştan dolayı plaket verildi.

TBB’nin 8 yıldan beri sürdürdüğü ”Çok Yaşa Bebek” projesi kapsamında 65 ildeki 180 hastaneye 833 cihaz hediye ettiği, 3 bin 500 anne ve babaya kazalara karşı bilinçlenme eğitimi verdiği bildirildi.

Samanyoluhaber

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir