Tuğbam » Sağlık » Kanserden Korunma Yolları

Kanserden Korunma Yolları


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Kanserden Korunma Yolları – Kanserden korunmak için neler yapmayız gibi sorularımıza uzmanlar cevap vermişler işte ayrıntılar;

‘Kanser Haftası’ nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korkulmaması gerektiğinin altını çizerek önerilerde bulundu.

Medical Park Hastanaler Grubu , Kanser Haftası’nda kanser hastalarına moral ve destek olmak amacıyla bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Topuz kanserle savaşmanın ve kanserden korunmanın yollarına ilişkin bilgiler aktarırken, Çocuklar Duymasın dizi ekibi ile ünlü oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan’da kanser hastalarını bu günde yalnız bırakmayarak destek oldular.

Etkinlikte kanserden korunmanın önemine değinen Prof. Dr. Topuz, kanserin oldukça hızlı yayılan bir hastalık olduğunu ve 2025 yılında kanserli hasta sayısının 25 milyona ulaşacağını, böyle devam etmesi halinde ise dünyanın yarısının kanser hastası olabileceğini altını çizerek, vatandaşlara kanserden korunma yolları hakkında altın değerinde bilgiler verdi.

OTOYOLA YAKIN OTURANLAR DA RİSKTE!

Otoyollara 500 metre ile 1 km yakınlıkta bulunan konutlarda oturanlarda beyin tümörü, lösemi ve lenfoma rsikinin üç kat daha fazla olduğunu dile getiren Topuz, belediyelerin otoyol kenarlarındaki 1.5km’lik alanı perde şeklinde ağaçlandırarak bölgedeki kanser riskini azaltabileceğini söyledi.

‘ÜÇ BEYAZDAN UZAK DURUN, HERŞEYİ MEVSİMİNDE YİYİN’

Hazır gıdalar yerine mevsiminde sebze ve meyveleri yemeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden

Prof. Dr. Topuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten doğal olan besinleri tüketmek kadar, bu besinleri aşırıya kaçmadan yemek de önemli. Kırmızı et tüketin ancak haftada bir kez dana ve kuzu etini tercih edin. Bal yemeyi ihmal etmeyin ancak hakiki çiçek balını yemeye dikkat edin. Sabah kahvaltıda kara üzüm pekmezi tüketin. Kendi sıktığınız meyve suyularını için özelliklede bol bol nar suyu için. Haftada iki defa baklagil tüketin. Beyaz et tüketin. Ama tüketeceğiniz beyaz et balık ise taze balık yiyin, şayet tavuk yenilecekse ise köy tavuğunu tercih edin. Bol bol yoğurt tüketin. Üç beyazdan uzak durun , bunlar, un, tuz ve şeker. Midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri tüketmeyin , aşırı salam,sosis ve sucuktan kaçının”

SUDAKİ ARSENİK MESANE KANSERİ YAPIYOR!

Aldığımız tüm sularda arsenik olduğunu ve satın aldığımız suların üstünde yazan formüllerin patent alındıktan sonra kontrol edilmediğini belirten Prof. Dr. Topuz, ‘Damacana ile aldığınız suyu evinizde sakın bekletmeyin, hemen büyük cam şişelere, varsa testilere boşaltın. Çünkü suda oluşan arsenik mesane kanserine yol açıyor. Cam kaplar, testiler, küpler plastikten daha sağlıklı bu da mesane kanseri riskini azaltıyor.’’ dedi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir