Tuğbam » Sağlık » Saç dökülmesi ve sivilceler için bitki

Saç dökülmesi ve sivilceler için bitki


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Saç dökülmesi, sivilceler ve daha bir çok hastalığın ilacı olan bu bitkiyi biliyormuydunuz. Darı unu ile karıştırıldığında özellikle saç dökülmelerinde etkisi yüzde yüz olan bu bitkinin adı turp.

İbn-i Sina’nın kitabından alıntı yapılarak alınan bilgilere göre turpun insan vucudundaki sağladığı yararlar azımsanmayacak kadar çok. Bakın haberimiz;

Yararları fazla bilinmese de Türk sofra kültüründe önemli bir yeri olan turp öksürükten saç dökülmesine kadar faydaları barındırıyor.

Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina’nın ‘Tıp Kanunu’ kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…

EKLEM VE KARACİĞERİN İLACI

Binbir derde deva olan turp sindirim ve karaciğer tıkanıklıklarını etkili biçimde giderir. Gözaltı morlukları, saç dökülmesi, sivilcelere de iyi gelen turp, yılancık hastalığının da şifasıdır. İnatçı öksürükleri tedavi eder, yara izlerini siler…

TURP

En güçlü ve yararlı kısmı tohumudur (çekirdeği). Sonra kabuğu, sonra yaprakları ve sonra etli kısmıdır. En yararlı hali, haşlanmış halidir. Turp yağın etkisi Hint yağı gibidir. Ancak o, ondan daha şiddetlidir. Onun yabanisi bütün özelliklerini taşır ama daha kuvvetlidir. Kökü birinci derecede rutubetlidir, tohumu üçüncü derecede sıcaktır. Turp, gaz yapar fakat tohumu gaz giderici ve yumuşatıcıdır. Turpun yabanisi hararet ve susuzluk yapıcıdır. Pişmişinin (haşlanmış) gıda değeri daha fazladır fakat tıbbi değeri azdır. Turpun merkezinde bulunan kısmı hızlı küflenir. İlk baharda çıkan yaprakları zeytinyağıyla yenirse en faydalı şeklidir.

GÜZELLİK

Darı unuyla karıştırılırsa, saç kıran (alopesia areata) ve yılancık hastalıklarında saçı çıkarır, ayrıca iltihaplı sivilceleri de iyileştirir. Turp balla karıştırılırsa göz altındaki morluklara iyi gelir. Turpun tohumları, vücuttaki çilleri, lekeleri, renk değişikliklerini ve darp izlerini giderir. Turp tohumu, kendisi (kükürt) ile karıştırılıp haricen kullanıldığında Addison hastalığındaki siyah lekeleri giderir.

YARALAR

Turp balla beraber karıştırılıp pansuman yapıldığında, malign ve benin (kötü ve iyi huylu) yaraları iyileştirir. Tohumları sirke ile gangren bölgesine uygulandığında tamamen iyileştirir. Bit hastalığına da iyi gelir.

HAREKET ORGANLARI

Tohumları, eklemlerdeki travmaları iyileştirir ve ayrıca eklem ağrılarına çok iyi gelir.

SOLUNUM SİSTEMİ

Pişmiş turp, kronik ve göğüste ağır keymustan oluşan öksürüğe iyi gelir. Zehirli mantarın sebep olduğu boğulmalara ve sıkıntılara olumlu etkisi vardır. Oxymelde pişmiş haliyle gargara yapılırsa boğmacaya iyi gelir fakat normal boğaza zarar verebilir.

SİNDİRİM

Yemekten sonra batını yumuşatır ve boşaltımı sağlar. Yemekten önce yenilirse yiyecekleri eritir ve yemeğin düzenli bir şekilde sindirilmesini engeller, bu da kusmaya neden olur. Böğür ve dalak ağrıları için yakı olarak kullanılır. Dalak şişlerini çözer.

ZEHİRLENME

Yılan sokmasına ve böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Tohumu, zehirlere ve böceklere karşı iyidir. Akrep üzerine uygulanırsa, ölür (özellikle suyu). Ayrıca turp yiyen birisini akrep sokarsa zarar görmez.

LAVANTA

Arpa gibi bir bitkidir; kırmızı tüylü, küçük taneleri vardır. Yaprakları ve dalları küsküt (cinsaçı) gibi toprak rengindedir. Dalları üzerinde yaprakları vardır; onların üzerinde tomurcukları yoktur; yakıcı ve hafif sıcaktır. Lavanta, yapı olarak mürekkeptir. Madeni olan kısmı soğuk, diğerleri sıcaktır.

İÇERİĞİ: Birinci derecede sıcak ve ikinci derecede kurudur.

YARARLARI: Eritici, çözücüdür. Keskinliği ile yumuşatır ve aynı zamanda şurubu tıkanmaya engel olur. Aynı zamanda kabız giderici etkisi vardır. Bedeni ve iç organları takviye eder ve ufüneti engeller. Melankoli ve ‘sara’ya yararlıdır.

HAREKET ORGANLARI: Pişmişi, mafsal ağrılarını teskin eder ve kaburga ağrılarına iyi gelir. Şurubu sinirlerde ve soğuktan oluşan rahatsızlıklara diğer ilaçlardan daha etkilidir. Özellikle, sinirlerde ve onların soğuktan olan hastalıklarında kullanılması yararlı olur.

BESLENME ORGANLARI: Safrazi mizaçta olanlara bulantı verir, kusturur.

DIŞARI ATAN ORGANLAR: İdrar organlarını güçlendirir; balgam ve sevdanın (kara safra) atılmasını kolaylaştırır.

SAKIZ CiLDiN NEMLENMESiNi SAĞLAR

Hint ve Yemen’den gelen bir ilaçtır. Bazıları, onun köklerinden iyisinin, sıcakta solan Mısır dikeni olduğunu söyler. Onun iyisi, hafif sarı olup, kokusu hoş olandır; rengi beyaz ve kokusu ağır olanlar değildir. Birinci dereceden sıcak ve kurudur. Bazılarına göre, o birinci derecede soğuktur.

YARARLARI: Organları güçlendirir.

GÜZELLİK: Cilde yararlıdır ve derinin altındaki nemi yüzeye çekip cildi nemlendirir, vücudun güzel kokmasını sağlar. Tüy dökmek amacıyla kullanılır; kirecin kokusunu giderir.

BESLENME: Mideye yararlı olur.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir