İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüberkülozda Erken Teşhis Tedavisi için Önemli

Reklamlar

Tüberkülozda Erken Teşhis Tedavisi için Önemli – Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığında erken teşhis ve tedavinin hayat kurtardığı belirtiliyor.

Tüm dünyada önemli birsağlıksorunu olarak bilinen verem hastalığında tedavi süreci büyük önem taşıyor.

Kayseri Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan, verem hastalığının, zamanında tedavi edilmemesi halinde ölümle sonuçlanabilen bulaşıcı birhastalıkolduğunu vurguladı.

Reklamlar
Reklamlar

Verem hastalığının tüm dünyada ve Türkiye’de önemli bir halk sağlık problemi olduğunu aktaran Özkan, “Çünkü bu hastalıkta önemli olan hastalığı erken teşhis etmek, yeterli ve uygun bir biçimde tedavi etmektir. Verem hastalığı bugün elimizdeki ilaçlarla tedavi edilebilir bir hastalık. Ancak tedavinin yeterli sürede ve aksatılmadan yapılması gerekiyor.” dedi.

Veremin, daha çok akciğerde oluştuğuna değinen Özkan, bununla birlikte vücudun diğer organlarını da tutabildiğini ifade etti. Özellikle kemikler, beyin zarı, böbrekler, kalp zarı gibi bölgelerde oluşabilen bir hastalık olduğu vurgulayan Özkan, “Bu hastalıkta tanı ve tedavinin yanında korunmak da çok önemli. Verem teşhisi konulan kişilerin yakın çevrelerinin özelikle aynı evde yaşayan aile bireylerinin mutlaka taraması yapılması gerekiyor. Özellikle küçük çocuklara ve yaşlılara koruyucu tedavi öneriliyor. Bu hastalığın taraması ve tedavisi verem savaş dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılıyor. Bu nedenle tüberkülozlu olabileceğini düşünen, şikayetleri olan kişiler mutlaka tarama amaçlı verem savaş dispanserlerine ve ya göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerekiyor.” diye konuştu.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.