Tuğbam » Atatürk » Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler

Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Bu sayfamızda sizlere Mustafa Kemal Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler kısaca yayınlanacaktır. Atatürk gençlerin yetiştirilmesinde öğretmenlerin rolüne çok önem vermiş ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu defalarca vurgulamıştır.

İşte Atatürkün öğretmenler hakkındaki sözleri kısa :

• Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

• Öğretmenler! Cumhuriyet sizden düşünceleri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

• Öğretmenler! Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve ordularınızın zaferi için yalnız ortam hazırlar. Gerçek zaferi siz kazanacaksınız ve sürdüreceksiniz ve kesinlikle başarılı olacaksınız.

• Öğretmen, yıllar sonra ödülünü alır.

• Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.01. 03. 1923.

Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.(1924)

• Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. 1924

• Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. 1924

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır. 1924

• Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister. 1924

• Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

• Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.
1925

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 1927

• Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün öğretim basamaklarındaki eğitimleri uygulamalı olmalıdır. Yurt evladı, her öğrenim basamağında, ekonomik hayatta başarılı, iz bırakan, eser sahibi olacak şekilde bilgilerle donatılmalıdır. Ulusal ahlâkımız, çağdaş esaslarla ve hür fikirlerle artırılmalı ve takviye olunmalıdır. Bu çok mühimdir, bilhassa nazarı dikkatinizi çekerim….Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

• Arkadaşlar! yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “nesiller ister. (1924, Ankara)

• Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, ülke çocuğunun, o görevi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak üstün ve saygı değer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, aşama aşama ilerlemeye ve her halde zenginlik sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan toplumunun en öz verili ve saygı değer unsurlarıdır. (1923, Ankara)

• Ulusa gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız. (1923, Konya)

• Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar. (1925, İzmir)

Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.(1930)

• Uydurma öyküler ve boş düşünceler kafalardan tamamen çıkarılacaktır. Onlar çıkarılmadıkça beyinlere gerçeğin nurlarını sokmak olanaksızdır. (1925, Kastamonu)

Eski hocalar nasıl dini esastan egemen olmuşlarsa öğretmenler de bilim esasından kazanmaya başladıkları egemenliği sonuçlandırsınlar. Bununla öğretmenlik mesleği gerçek yücelme devrine dahil olacaktır.

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. (1927, İstanbul)

• Bahçesinde çiçek yetiştiren adam çiçekten bir şey bekler mi? Adam yetiştiren adam da, çiçek yetiştirendeki hislerle hareket edebilmelidir. Ancak bu şekilde düşünen ve çalışan adamlardır ki memleketlerine ve milletlerine ve bunların geleceklerine faydalı olabilirler. Bir adam ki, memleketin ve milletin saadetini düşünmekten daha fazla kendini düşünür, o adamın değeri ikinci derecededir.

• En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır. Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.

• Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, bilimsel, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek sicilli korucular ister. Yeni kuşağı bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. 25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine.

• Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. 1924

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Ülke çocuğu, her öğrenim aşamasında ekonomik yaşamda verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır. 1924

• Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister. 25.081924, Muallimler Birliği Kongresi Üyelerine.

• Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. 1924

• Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir Öğrenci her ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın. (1930)

• Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır. 1923

• Yeni kuşak; en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 1927

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

“Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler” için 31 yanıt

 1. Yaren

  Kimse atamız hakkında kötü laflar etmesin burda Avrupa ülkelerinin bile lider bildiği yüce bir insanı kötüleyenler olarak utanin biraz be

 2. MUSTAFA

  arkadaşlar bu sözlerin çoğu değiştirilmmiş bu yüzden çok kötü

 3. SERRA ASLAN

  İYİ GÜZELMİŞ TEŞEKKÜR .TUGBAM

 4. yelda

  siz kaçıncı sınıfsınız tam not filan anlamadım

 5. Yunus Emre

  lan çok uzun ben bunu yazmam daha doğrusu yazamam 😀

 6. Yunus Emre

  lan çok uzun ben bunu yazmam

 7. yasin

  ben bunu inanılmaz derecede sevdim haydi görüşürüz kardeş

 8. ozan

  vala cok guzel benim cok ısıme yaradı atama cok saol

 9. ali

  güzel

 10. ali

  çokgüzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll:D

 11. Ali

  Çok Güzel Ne Dersen De Hoca 100 Verdi 🙂

 12. GÜLNİSA

  YUPPİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

 13. GÜL DİYORKİ:

  ÖĞRETMEN ÇOK BEĞENDİ <3 <3< <3

 14. nmhtfylk diyorki:

  thenk you ödevden tam not ALDIM

 15. hasdhajdahsdjk

  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 16. tanem ve sanem

  güzel ama çok az söz var biraz daha eklermisiniz? (k)

 17. deniz

  iğrennççç ötes! slkça olmuş hep aynı sözler biraz daha eleseniz sev!n!r!m :))

 18. buket

  saolun hoca ödevime 100 verdi çooooook tşekkür ederim

 19. erdem

  çok güzel hem adam olup buraya girip Atatürk’ün söylediği sözlere laf söylüyonuz.1-18 yaş ve 5-21 yaş için bir sitedir.

 20. cansu ve çiğdem

  süper biz çok beğendik

 21. selen

  valla benim çok işime yaradı yalan atıpta benim sinirimi bozmayın ne güzel yazmışlar bulamadıysan git başka siteye kardeşim

 22. tuğçe

  çokkk teşekür ederim işime çok yaradı

 23. zeynep

  teşekkürler çok işime yaradı…………..

 24. AYSU

  BENCE ÇOK GÜZEL SÖZLER ATAMA TEŞEKKÜR EDERİM

 25. ECE İSTEK

  ben Atamı seven bir öğrenciyim verdiniz bilgiler hoşuma giiti

 26. zyn_ak@hotmail.com

  bence hiç güzel diğil boook gibii benden de bu kadar !!!

 27. ahsen

  işime yaramadı diyip salakça konuşanlar utansın gidin başka siteye lan

 28. esra

  hiç yardımcı olmadı … ödevim var ne yapçam haaaa ….çok gereksiz

 29. eylül

  bence iğrenç sözler
  ödev için gerek
  ama bulamıyorum
  birde atatürkün bir sözü daha var”öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır

 30. volkan

  saol kardeş paylaştığın için teşekkürler

 31. NuR

  ya topu topu 3 4 tane söz var ben 2 tane alabildim ancak biraz daha eklerseniz iyi olur çoq az bunlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir