İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler

Reklamlar

Bu sayfamızda sizlere Mustafa Kemal Atatürkün öğretmenler hakkında söylediği sözler kısaca yayınlanacaktır. Atatürk gençlerin yetiştirilmesinde öğretmenlerin rolüne çok önem vermiş ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu defalarca vurgulamıştır.

İşte Atatürkün öğretmenler hakkındaki sözleri kısa :

• Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

Reklamlar
Reklamlar

• Öğretmenler! Cumhuriyet sizden düşünceleri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

• Öğretmenler! Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve ordularınızın zaferi için yalnız ortam hazırlar. Gerçek zaferi siz kazanacaksınız ve sürdüreceksiniz ve kesinlikle başarılı olacaksınız.

• Öğretmen, yıllar sonra ödülünü alır.

• Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.01. 03. 1923.

• Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.(1924)

• Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. 1924

• Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. 1924

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır. 1924

• Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister. 1924

• Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

• Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.
1925

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 1927

• Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün öğretim basamaklarındaki eğitimleri uygulamalı olmalıdır. Yurt evladı, her öğrenim basamağında, ekonomik hayatta başarılı, iz bırakan, eser sahibi olacak şekilde bilgilerle donatılmalıdır. Ulusal ahlâkımız, çağdaş esaslarla ve hür fikirlerle artırılmalı ve takviye olunmalıdır. Bu çok mühimdir, bilhassa nazarı dikkatinizi çekerim….Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

• Arkadaşlar! yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “nesiller ister. (1924, Ankara)

• Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, ülke çocuğunun, o görevi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak üstün ve saygı değer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, aşama aşama ilerlemeye ve her halde zenginlik sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan toplumunun en öz verili ve saygı değer unsurlarıdır. (1923, Ankara)

• Ulusa gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız. (1923, Konya)

• Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar. (1925, İzmir)

• Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.(1930)

• Uydurma öyküler ve boş düşünceler kafalardan tamamen çıkarılacaktır. Onlar çıkarılmadıkça beyinlere gerçeğin nurlarını sokmak olanaksızdır. (1925, Kastamonu)

• Eski hocalar nasıl dini esastan egemen olmuşlarsa öğretmenler de bilim esasından kazanmaya başladıkları egemenliği sonuçlandırsınlar. Bununla öğretmenlik mesleği gerçek yücelme devrine dahil olacaktır.

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. (1927, İstanbul)

• Bahçesinde çiçek yetiştiren adam çiçekten bir şey bekler mi? Adam yetiştiren adam da, çiçek yetiştirendeki hislerle hareket edebilmelidir. Ancak bu şekilde düşünen ve çalışan adamlardır ki memleketlerine ve milletlerine ve bunların geleceklerine faydalı olabilirler. Bir adam ki, memleketin ve milletin saadetini düşünmekten daha fazla kendini düşünür, o adamın değeri ikinci derecededir.

• En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır. Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.

• Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, bilimsel, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek sicilli korucular ister. Yeni kuşağı bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. 25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine.

• Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. 1924

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Ülke çocuğu, her öğrenim aşamasında ekonomik yaşamda verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır. 1924

• Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister. 25.081924, Muallimler Birliği Kongresi Üyelerine.

• Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. 1924

• Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir Öğrenci her ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın. (1930)

• Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır. 1923

• Yeni kuşak; en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. 1927

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

31 Yorum

 1. Yaren 23 Aralık 2016

  Kimse atamız hakkında kötü laflar etmesin burda Avrupa ülkelerinin bile lider bildiği yüce bir insanı kötüleyenler olarak utanin biraz be

 2. MUSTAFA 24 Kasım 2016

  arkadaşlar bu sözlerin çoğu değiştirilmmiş bu yüzden çok kötü

 3. SERRA ASLAN 23 Kasım 2016

  İYİ GÜZELMİŞ TEŞEKKÜR .TUGBAM

 4. yelda 23 Kasım 2016

  siz kaçıncı sınıfsınız tam not filan anlamadım

 5. Yunus Emre 06 Nisan 2015

  lan çok uzun ben bunu yazmam daha doğrusu yazamam 😀

 6. Yunus Emre 06 Nisan 2015

  lan çok uzun ben bunu yazmam

 7. yasin 25 Mart 2013

  ben bunu inanılmaz derecede sevdim haydi görüşürüz kardeş

 8. ozan 23 Kasım 2012

  vala cok guzel benim cok ısıme yaradı atama cok saol

 9. ali 25 Ekim 2011

  çokgüzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll:D

 10. Ali 20 Ekim 2011

  Çok Güzel Ne Dersen De Hoca 100 Verdi 🙂

 11. GÜLNİSA 01 Nisan 2011

  YUPPİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

 12. GÜL DİYORKİ: 01 Nisan 2011

  ÖĞRETMEN ÇOK BEĞENDİ <3 <3< <3

 13. nmhtfylk diyorki: 01 Nisan 2011

  thenk you ödevden tam not ALDIM

 14. hasdhajdahsdjk 29 Mart 2011

  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 15. tanem ve sanem 29 Aralık 2010

  güzel ama çok az söz var biraz daha eklermisiniz? (k)

 16. deniz 29 Aralık 2010

  iğrennççç ötes! slkça olmuş hep aynı sözler biraz daha eleseniz sev!n!r!m :))

 17. buket 29 Aralık 2010

  saolun hoca ödevime 100 verdi çooooook tşekkür ederim

 18. erdem 13 Aralık 2010

  çok güzel hem adam olup buraya girip Atatürk’ün söylediği sözlere laf söylüyonuz.1-18 yaş ve 5-21 yaş için bir sitedir.

 19. cansu ve çiğdem 24 Kasım 2010

  süper biz çok beğendik

 20. selen 11 Kasım 2010

  valla benim çok işime yaradı yalan atıpta benim sinirimi bozmayın ne güzel yazmışlar bulamadıysan git başka siteye kardeşim

 21. tuğçe 09 Haziran 2010

  çokkk teşekür ederim işime çok yaradı

 22. zeynep 20 Mart 2010

  teşekkürler çok işime yaradı…………..

 23. AYSU 17 Mart 2010

  BENCE ÇOK GÜZEL SÖZLER ATAMA TEŞEKKÜR EDERİM

 24. ECE İSTEK 17 Mart 2010

  ben Atamı seven bir öğrenciyim verdiniz bilgiler hoşuma giiti

 25. zyn_ak@hotmail.com 16 Mart 2010

  bence hiç güzel diğil boook gibii benden de bu kadar !!!

 26. ahsen 30 Kasım 2009

  işime yaramadı diyip salakça konuşanlar utansın gidin başka siteye lan

 27. esra 29 Kasım 2009

  hiç yardımcı olmadı … ödevim var ne yapçam haaaa ….çok gereksiz

 28. eylül 23 Kasım 2009

  bence iğrenç sözler
  ödev için gerek
  ama bulamıyorum
  birde atatürkün bir sözü daha var”öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır

 29. volkan 06 Mart 2009

  saol kardeş paylaştığın için teşekkürler

 30. NuR 03 Aralık 2008

  ya topu topu 3 4 tane söz var ben 2 tane alabildim ancak biraz daha eklerseniz iyi olur çoq az bunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.