Tuğbam » Bilgi » Elektriği Kim Buldu Nasıl Buldu

Elektriği Kim Buldu Nasıl Buldu


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Belkide bizler için en önemli icatlar ve buluşlar arasında gösterilen ve topluma yararlı faydalı deyince olsa olsa bu olurdu denilen icat, hiş kuşkusuz hepimizin hayatında önemli yer kaplamaktadır.

Bir gün bile elektiriksiz kalmanın ne demek olduğunu ve bunun sonucunda ne kadar sıkıcı bir zaman dilimi geçirdiğimi kendimden biliyorum arkadaşlar.

Elektriği bulan kişi Thomas Alva Edison‘dur.

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıylaAmerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yine de Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyleAlmanya Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

Thales’in bu incelemesi bugünkü statik elektrikten başka bir şey değildi. Thales’den sonra elektrik hakkında ki kayıtlara MÖ 4. yüzyılda rastlanmıştır. Theophrastus kıymetli şeffaf bir taşın küçük kütleleri kendine çektiğini gözlemlemiş ve kayıt altına almıştır.

Tıbbi anlamda ise elektrik ilk olarak 5. yüzyılda kullanılmıştır. Azad edilen bir kölede rastlanan Gut hastalığı Torpido balığı denen dokunulduğunda şok etkisi yapan bir balık ile tedavi edilmiştir.

Elektriği ilk olarak ciddi bir şekilde inceleyen William Gilberttir. 16. yy. sonuna doğru statik elektriği magnetizma içinde ilişki üzerinde araştırma yapmıştır. Elektrik yüklerinin eksi ve artı şeklinde isimlendirilmesini yapmıştır. 1767 yılında Joseph Priestley elektik yükünün birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantlı olarak çektiğini bulmuştur.

19 yüzyıla gelindiğinde ise Alessandro volta elektrik pilini yaptı. Elektriğin deneylerde değil sanayi ve evlerde kullanılması ise 19 yüzyılda gerçekleşti.

Buluşları

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti.Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı.1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 25 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir