Tuğbam » Güzel Sözler » Doğa Sözleri Çevre Sözleri Mesajları

Doğa Sözleri Çevre Sözleri Mesajları


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Doğa sözleri kısa çevre sözleri mesajları sayfası – Sayfamızda doğa ile ilgili sözler ve çevre ile ilgili sözler bulunmaktadır.

Atatürkün doğa ve çevre ile ilgili söylediği sözler;

Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur.

Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.

Yarının doğası bugünden yaratılır.

Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak.

doga ve cevre sozleriGenel doğa ve çevre ile ilgili söylenen sözler;

Doga! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farkli seyler yaratiyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattigi her bir parçanin kendine has özellikleri, her bir durumun ayri açiklamasi var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü olusturuyorlar.” (Goethe)

“Dünya herkesin ihtiyacina yetecek kadarini saglar, fakat herkesin hirsini karsilamaya yetecek olani degil.” (Mahathma Gandhi)

“Su anda yarinin artik bugün oldugu gerçegiyle karsi karsiyayiz. Çok geç kalmis olmak diye bir sey vardir. Sayisiz uygarligin beyazlamis kemikleri üzerinde su acikli sïzcükler yazili: Çok geç. Eyleme geçmezsek, merhameti olamadan güce, ahlakli olamadan kudrete, kavrayisi olamadan kuvvete sahip olanlar için ayrilmis zaman koridorlarina sürüklenecegimiz kesin.” (Martin Luther King)

Bir nokta açiktir: Dünyamiz emin ellerde degildir. ” Yeni dünya düzeni” yeryüzünü ölüme mahkum etmistir. (Peter F. Drucker)

Bir ulusun gerçek zenginligi, agaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

Dogru oldugunu düsündügümüz seyi yapmaliyiz. Çünkü eger dogru seyi yapmazsak, yanlis seyi yapacagiz ve iyilesmenin degil felaketin bir parçasi olacagiz. (Fritz Schumacher)

Dogaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasindaki iliskiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

On dokuzuncu yüzyila kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin dogal etkenlere karsi korumasiydi. Ama bu yüzyilda yeni bir ihtiyaç dogmustur: Dogayi insana karsi korumak. (Peter F. Drucker)

Yeryüzü basitçe insanoglu için bir erzak deposu ve çöp kutusu degildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasina gözardi ettigimiz kendi gereksinimleri ve dinamigi vardir. (Mary Mellor)

“Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!” (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü)

“Doga, bize dedelerimizden kalan bir miras degil, torunlarimiza birakacagimiz bir emanettir.” (Kizilderili Duwanish asiret reisi Seattle)

“Topragin dostlara ihtiyaci vardir; ona dostça davranalim!”

“Her seyin prensibi sudur; her sey sudan gelir ve tekrar suya döner.” (Milet`li Thales M.Ö. 650-560)

“Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur.” (Ali Duran)

“Orman yurdun öz evladi ormansiz yok dünya tadi.” (Asik Veysel)

Yasamak! Bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine bu hasret bizim!” (Nazim Hikmet)

Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktaciktir ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 6)

“Artik kendi varligimiza tehdit olusturuyoruz. Bu durumda, omuz silkip “nasil olsa hapi yuttuk” demek kadar “uzmanlar bir yolunu bulur” diye düsünmek de tehlikelidir. Ortada “kötülerin dogal çevreyi yok etmek ve iyilerin kötülere karsi savunmasi diye bir sey yoktur.” iyi ve kötü içimizde yan yanadir. Her birimizin ihtiyaci olan sey, daha degerli, daha anlamli bir gerçek kavramdir. Hepimizin bir parçasi oldugu ve kendisine bagimli oldugumuz dünyadaki tüm canlilari kucaklayan bir kavram. Biz dünyayi ana babamizdan miras almadik. Onu çocuklarimiz için ödünç aldik. Onu HEPIMIZ ödünç aldik ve HEPIMIZ geri verecegiz.” (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 160)

Doga insanlarin ihtiyacini karsilayacak bir kaynak toplulugu olarak görmek çevrenin yokolmasina davetiye çikarmak demektir. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 17)

“Kirli çevre insanin ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.” (Aziz Nesin)

“Kiyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidani dikmemezlik etme.”

“Bir agaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandiracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandiracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuslar bile sana sevap kazandiracak.”

Seksenlik bir dede, agaç dikiyormus. Yolda geçen biri bunu görmüs, sasmis. “Behey dede,” demis. “Sen zaten bir ayagin çukurda bir yasli adamsin. Agaç dikip de ne yapacaksin?” Dede durmus, bükülmüs belini az dogrultmus: “Behey adam,” demis. “Babalarimiz dikti, biz yedik; biz dikecegiz, çocuklarimiz yiyecek.”

“Insanlar dogaya karsi sorumluluk duymuyorlar. Dogayi korurlarsa, cezadan korktuklari ya da menfatleri gerektirdigi için koruyorlar.”

Alt kategoriler;
Doğa çevre şiirleri

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

“Doğa Sözleri Çevre Sözleri Mesajları” için 101 yanıt

 1. Yücel

  Askım yerim seni

 2. alaaddin

  fıstık yedirmek isteyen varmı çok güzel yerim

 3. semih

  hiç güzel söz değil

 4. semih

  işime yaramadı (^^^)

 5. hiranur

  işime yaramadı yaaa puf

 6. hiranur

  benim işime yaramadı ama elinize sağlık teşekkür ederiz <3

 7. ela

  ln bu ne sapık karılar ödeve yardım edin ln sapıklık yapmayın ln ayıp

 8. eylül toprak

  bni yeeeeeee

 9. eylül toprak

  aykut beni yeeeee fıstık gibi kızım ben sarı saçlı kıvırcık beyaz tenli mavi gözlü vucudum mükemmel fıstık tam sana göreyim tabi sen istersen ev adresimi veririm orda işimizi halederiz canım bbb aykutcum muckkk iyi geceler öpücüğü cnm ben eylül aykutcumm..

 10. aslı

  işime yarıs yaradı ama genede tşkürr ^ ^

 11. idil taşpınar

  çok tşekkür edeim ödevime çok yardımcı oldunuz

 12. ada

  Ya bu beğenmeyenler bunlar olmasa napıcaklardı bilmiyorum.Ve bu beni hayatımın tehlikesinen kurtardı.Bu olmasa ödevimi yapamicaktım ve yarın okulda havada sekicektim.Yni dyak ycektm.Tek bunu bulabildim.Bunu bulduğunuza şükredin.Süper olmuş.Perfect 😀

 13. kızzzzzzzz

  süperrrrrrrrrrrrrrrrr 100 aldım

 14. aykut

  bence de çok iyiymiş..bu arada kızlar yiyim mi sizin fıstığınızı:)))

 15. binnaz

  mükemel çok beğendim

 16. nur

  Çok güzel özdeğişler.Ödevlerimde yardımcı oldu

 17. buse

  bune ya hiç qüzel deil hep aynı sitelerdeki sözler insan qüzel biir söz koyar dimi.

 18. hande

  tema ve doğa ile başka bildiğiniz kısa sözler warsa yazarmısınız lütfen <3

 19. ayşenur tay

  ber bat tı yine thanks
  🙁

 20. ayşenur tay

  mükemmel bi site 😀 😛 🙂 :O <3

 21. ayşenur

  çoooooooooooooooook güzel 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir