Tuğbam » Kadınca » Fondöten Seçimi ve Çeşitleri

Fondöten Seçimi ve Çeşitleri


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Fondoten Seçimi ve Fondoten Çeşitleri – Fondotenler hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Artık yüze sürülen yapış yapış bir ürün olmaktan çıkan ve kullanıcısına pek çok alternatif sunan bu ürün, cilt bakımında da önemli rol oynamaya başladı. Zararlı dış etmenlere karşı yüzünüzü koruyacak bir kalkan niteliğinde duvar ören fondötenin farklı ihtiyaç ve kullanım şekillerine göre çeşitleri ise şöyle:

Sıvı fondöten: Hafif bir tabaka yaratarak, doğal görünüm sağlamak için ideal olan bu fondöten çeşidi, adından da belli olduğu gibi likit formdadır. Bir yüz kremi sürer gibi kolaylıkla parmaklarınızla uygulayabileceğiniz sıvı fondöten için sünger kullanmayı tercih ederseniz, ürünün cildiniz tarafından iyice emilmesini sağlamak için yumuşak dokulu ve kaliteli bir ürüne yönelmelisiniz. Daha da hafif ve yarı saydam bir yaratmak için ise süngerinizi nemli kullanmnız yetecektir.

Krem fondöten: Yoğun bir krem formunda olan bu fondöten çeşidi, dokusu sebebiyle daha kalın bir katman için uygundur. Eğer uzun saatler boyunca nemlendirilmeye ihtiyaç duyan kuru bir cildiniz varsa, bu fondöten sizin için doğru seçim olacaktır. İçindeki yağ, yüzünüzün sadece nem ihtiyacını karşılamayacak, parlak bir görünüme kavuşmasını da sağlayacaktır. Yoğun formundan dolayı süngere ihtiyaç duymayacak, tam tersi cildinize iyice yedirmek ve yüzünüz, kulaklarınız, boynunuza orantılı yaymak için parmaklarınızı kullanacaksınız.

Stick fondöten: Lekeli ya da pürüzlü ciltlere uygun olan stick fondötenler, cilt tonunu düzeltmek için gerekli renk pigmentlerine ve hafif miktarda yağa sahiptir. Kırışık ciltlerde kullanılması, kırışıklıkları daha ön plana çıkarmaya neden olabileceğinden tercih edilmemelidir. Uygulama esnasında direk sürmek yerine, hafif darbelerle noktalar halinde yüze dokundurulmalıdır. En iyi görünüm, stick fondötenin üzerine sürülecek pudra ile elde edilir.

Krem-toz fondöten: Sürülürken krem formunda olan, uygulandıktan sonra ise yumuşak pudramsı bir kıvamda kuruyan bu fondöten çeşidi, maskelemeye uygundur ancak yine kırışık ciltlerin sakınması gereken bir türdür. Çoğu kendi süngerini ihtiva eden krem-toz fondötenleri uygulamak oldukça kolay. Hafifçe sürüldükten sonra cilde yedirilmelidir. Nemli sünger daha hafif bir tabaka elde etmeye yarar.

Köpük fondöten: Kıvamı sıvı fondötenden daha kalın olsa da etkileri aynıdır. Kalın bir tabaka oluşturmadan cildi pürüzleştirir. Kalın fondötenler gibi kırışıklıkları göstermeyen bu türü uygulamak için ise parmaklarınızı ya da isteğe bağlı sünger kullanmalısınız.

Pudra fondöten: Mineral makyaja gittikçe artan ilgi yüzünden, cilde bakım yapan vitamin ve mineraller içeren pudra fondötenler de son zamanlarda oldukça popüler. Göz farları gibi pudramsı bir dokusu olan bu tip fondötenler, kimi zaman sıkıştırılmış formda kimi zamansa toz haldedir. Hızlı rötuşlar için de idealdir; gözenekleri tıkamaz, sivilce riskini düşürür. Uygularken ince bir sünger idealdir, toz olan için ise yumuşak bir fırça.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir