İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalp Çarpıntısı Sık Sık Oluyorsa Dikkat

Son güncelleme tarihi 03 Mart 2011

Kalp Çarpıntısının Sık Sık Oluyorsa Dikkat – Herkes oluyordur mutlaka ama dikkat edilmesi ve doktora başvurulması gereken önemli bir durumdur.

Uzmanlar, kalp çarpıntısının sık sık tekrarlaması beraberinde göğüs ağrısı, baş dönmesi ve nefes darlığı oluyorsa bunun altında mutlaka kalp ile ilgili bir rahatsızlığı yatıyor olabileceğine işaret etti.

Bu durumda çarpıntının dikkate alınarak mutlaka doktora başvurulması gerektiği bildirildi.

Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Altan Koç, “Kalp çarpıntısının belirtileri genellikle göğüste dolgunluk, düzensiz kalp ritmi ve tekleme olarak karşımıza çıkabilir. Çarpıntılara bazen baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, yattığımızda kalp atımının kulakta hissedilmesi, cilt renginin solması, bazen göğüs ağrısı ve sıkışması bile eşlik edebilir.” dedi.

Söz konusu belirtilerin kalbin geçici bir süre bedenin ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamadığına işaret etmekte olduğunu anlatan Koç, şu bilgileri verdi: “Sık tekrarlayan çarpıntılar kişiyi korkutabilir. Çarpıntılarınızın sebebi zamansız ve yersiz kalp atışları veya kalbinizin gereğinden hızlı çalışması olabilir. Eğer çarpıntınız çok sık tekrarlıyorsa, beraberinde baş dönmesi, halsizlik, göğüs ağrısı da yaşıyorsanız kaynağının kalbinizdeki bir sorun olması ihtimali büyüktür. Bu durumda doktorunuza gitmek doğru bir hareket olacaktır.”

Dr. Altan Koç, çarpıntı durumunda genellikle EKG çekilerek tahlil sonuçlarının dikkate alındığını belirterek, “Hastaya 24 saat üzerimize EKG kaydı yapılacak bir monitör takılabilir. Efor testi yapılarak kalp damarlarında bir problem olup olmadığı kontrol edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Tedavi kalp çarpıntısının sebebine bağlı olarak değişebilir diyen Koç, çarpıntı sorunu ile karşılaşıldığında panik yapılmaması gerekir. Gevşemeye çalışılmak, rahat bir yere oturup dinlenmek, derin nefes almak gerektiğini vurguladı.

Dr. Koç, “Çarpıntılar sık tekrarlıyorsa ve beraberinde de nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısı oluyorsa bunun altında yatan bir kalp probleminden dolayı hemen doktora başvurmalıyız.” hatırlatmasında bulundu.

Cihan Haber Ajansı

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir