Tuğbam » Sağlık » Boy Uzatıyor Diyen ilaçlara Dikkat

Boy Uzatıyor Diyen ilaçlara Dikkat


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Boy Uzatıyor Diyen ilaçlara Dikkat – Boy uzatma ilaçları hakkında uzmanlar önemli uyarılarda bulundular. İşte ayrıntılar;

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr. Bumin Dündar, bu ürünlerin ciddi yan etkileri olduğunu söyledi. Doç.Dr. Dündar, bazı çevrelerin halkın sağlığı konusundaki bilgisizliğini suistimal ettiğini ve hiçbir bilimsel temeli olmayan bitkisel kaynaklı bazı ürünleri her şeyin çaresi gibi lanse ettiğini anlattı.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr. Bumin Dündar, “Tıp pozitif bir bilimdir ve tıpta tedavi alanında insanlığa bir şey önermeden önce uzun yıllar çok ciddi araştırmalar yapılır. Birçok ilaç zaten bitkisel kökenlidir ancak yeni çıkacak ve faydası olduğuna inanılan ilaçların bitkisel kaynaklı bile olsa önce hayvan deneylerinde zarar ve fayda açısından değerlendirmeleri yapılır ve insanlarda kullanıma
girmesi uzun yıllar gerektiren bir süreç sonrası olur” dedi.

Son zamanlarda büyük reklam kampanyaları ile tanıtımları yapılan boy uzattığı söylenen ürünleri örnek veren Doç. Dr. Dündar, şöyle konuştu: “Herkesin istediği boya ulaşması tıbben mümkün olmasa da bu ürünlerin her koşulda boy uzattıkları iddia ediliyor. Büyük gazetelerimizin internet siteleri dahil, özel televizyonlar gibi her yerde artık bu ürünlerin reklamı ile karşılaşıyorsunuz. Öyle ki bazı büyük internet alışveriş siteleri boy uzatan ürünler başlığı ile ayrı bir bölüm açmış. Tamamen hayal mahsulü sloganlarla halkımız resmen aldatılıyor. Kimi firmalar günde 2 tane, kimisi 3 tane alınmasını öneriyor. Ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar iyi sonuç alınacağı iddia ediliyor. 12 yaşından itibaren kullanımları öneriliyor. İşin maddi boyutu bir tarafa, bu ürünlerin çocuklarda kullanılması sakıncalı bazı maddeler içeriyor.”

Bu ürünlerin içerdiği maddelerin diyabet, gastrointestinal şikayet, nörolojik, karaciğer ve böbrek, hipofiz bezi, psikiyatrik bozukluklar ve hipotansiyon ile alerjik reaksiyonlara neden olduğunu belirten Doç.Dr.Dündar, sözlerine şöyle devam etti: “Çok ciddi yan etkiler yapabildiklerini görüyoruz. Tüm bunların yanında, yanlış bilgilendirilen gerçekten boy kısalığına neden olan tedavi edilebilecek hastalığı bulunan çocukların çocuk endokrin kliniklerine geç ulaşmasına ve tedavi etkinliğinin azalmasına neden oluyorlar.”

Doç.Dr. Dündar, Sağlık Bakanlığı ve RTÜK’e bu ürünlerin reklamlarının yasaklanması konusunda başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir