Tuğbam » Kadınca » Kokuların Dili

Kokuların Dili


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Karaktere Göre Parfüm Kokuları – Karakterinizi yansıtacak koku arıyorsunuz ve hangisi olacağı konusunda pekte bilginiz yok. Buyrun size fikirler verelim;

Neşeli ve sempatikseniz Neşeli, sempatik ve sevecen biriyseniz, çiçeksi ve meyvemsi bir koku seçebilirsiniz. Portakal çiçeği neşenize neşe katarken, bergamotun sıcaklığı sizi sempatiyle kucaklar.

Çekingen ve içe dönükseniz İçe dönük, utangaç ve sakin biriyseniz aromatik kokular tam size göre. Lavanta çiçeği, neroli (portakal çiçeğinden çıkarılan bir esans) ve adaçayı utangaçlığı üstünüzden atmanıza yardımcı olur.

Sportif ve canlı biriyseniz Sportif, canlı ve hareketli biriyseniz, ferah ve marin (sabunumsu) kokular hareketinize hareket katar. Ozon, okyanus ve deniz esintileri özgürlüğünüzün sınırlarını zorlar.

Sıcakkanlıysanız Sıcakkanlıysanız yasemin ve zambak kokuları sizi ifade ediyor. Amber (amber balığından çıkarılan güzel kokulu, kül renginde bir madde) misk ve tarçın içerikli bir koku da seçebilirsiniz. Ylang Ylang bitkisinin katıldığı parfümleri de tercih edebilirsiniz.

Masum ve çocuksu bir yanınız varsa Masum, çocuksu ve saf biriyseniz, müge çiçeği ve gül içerikli kokuların yanı sıra size çocukluğunuzu anımsatacak karamel ve çikolata gibi kokuları içeren bir parfüm de seçebilirsiniz.

Hırslı, cesur ve ataksanız Hırslı, cesur ve atak biriyseniz, içinde zencefil veya pembe biber olan, paçuli (bir tür güzel kokulu bitki), vetiver (bir tür bitki) ve sandal ağacı ile derinleşen bir koku cesaretinizi ve ataklığınızı güçlendirir.

Özverili ve fedakârsanız Evcimen, özverili, anaç ve dingin biriyseniz, beyaz çiçekler, vanilya ve bir tutam baharat ile bezenmiş bir koku ruhunuzu yansıtır.

Turunçgiller: Yerinde duramayan, hareketli

Neroli: Utangaç, çekingen

Sandal: Ağır, oturaklı ve ne istediğini bilen

Mimoza: Kendini ifade etmekte ve hayır demekte zorlanan

Lavanta: Kararlı, kendinden emin

Kuş dili: Farkındalığı yüksek, hafızası güçlü

Melisa: Sabırsız, kararsız

Limon çimeni: Planlı, prensipli, tertipli

Beyaz kekik: Cesur, maceraperest

Nergiz: Kaprisli kendini beğenmiş

Kakule: Dengeyi sağlayan

Tefarik: Doğrucu

Defne: Uyum abidesi, bulunduğu her ortama uyum sağlayan

Adaçayı: Rahatlık, zevk, sefanın simgesi

Okaliptus: Bilge

Mine çiçeği: Enerji veren, uyaran

Yasemin: İlgi çekmeyi seven, diktatör, boyun eğmeyen

Kır papatyası: Huzur dolu, tesir altında bırakan, özenli

Gül: Yağların efendisi, tanrıça, baskın, rakip bilmez ve asil.

Orkide: Özgüveni yüksek, isteği doğrultusunda yönetmeyi sever.

Ylang ylang: Her şeyin en iyisini o bilir.

Misk: Olgundur, ince eler sık dokur, ne istediğini bilir.

Parfüm kullanmanın püf noktaları

John Oakes, Parfüm adlı kitabında bu konuda bilinmesi gereken doğruları şöyle sıralıyor ve yol gösteriyor:

Yazın ve kışın kullandığınız parfümler kesinlikle aynı olmamalı. Yazın hafif çiçek, meyve, deniz kokuları gibi hafif kokuları seçin. Kışın ise daha ağır baharat kokularını tercih edin. Kış günlerinde vücudunuza sürdüğünüz koku kat kat giydiğiniz kıyafetlerden dışarıya ulaşabilmeli.

Koku sadece mevsimine göre değil gidilen yere göre de seçilmeli. Yani gittiğiniz yere göre kıyafet değiştirir gibi parfümünüzü değiştirin. Şöyle ki;

İş ortamında: Mesela bir iş görüşmesine buram buram ağır kokulara boğulmuş bir şekilde asla gitmeyin. İşyerinize giderken sürdüğünüz koku ise sizden önce çalışma ortamınıza ulaşmamalı. Asansördekileri de rahatsız etmemeli. İş ortamında hafif bir çiçek ya da zindelik veren okyanus-ozonu tercih edin.

Kız arkadaşlarla yemekte: Yeşillik ya da deniz kokusu sürebilirsiniz.

Sevgiliyle buluşmaya: Birçok çiçekten oluşan, belki fazla baskın olmayan bir oryantal veya sıcacık bir amber-ağacı.

Baştan çıkarmak için: Derdiniz daha baştan çıkarıcı olmaksa belli belirsiz davetkar olan oryantal veya amber-ağaç tonları eklenmiş bir manyetik çiçek kullanabilirsiniz.

Düğün için: Gelin sizseniz alçak gönüllü kokuları, davetliyseniz çiçek kokularını tercih edin.

Eğlenceli bir partiye gidiyorsanız: İstediğiniz gibi uçun!

Nerelere sürülmeli?

Coco Chanel, “Parfüm öpülmek istediğiniz yere sıkılır” demiş. Bunu dikkate alın! Parfümün kalıcılığı ise sürülen yerlere de bağlı. Mesela şakaklar, iki göğüs arası ve kol içleri kokunun kalıcılığını artırıyor. Çünkü vücudun bu bölgeleri kan damarlarının cilde en yakın olduğu yerler ve bu yüzden ısı buralarda daha yüksek. Böylece koku bu bölgelerde hapsedilip uzun süre korunuyor.

Parfümün kulak arkasına sürülmesi çok yaygındır. Oysa bu çok yanlış. Çünkü bu bölgede cilt daha fazla yağ üretiyor o da kokunun içeriğinin değişmesine neden oluyor.

Parfümü yine yaygın bir kullanım şekli olan el bileklerine sürmeyin. Çünkü el bileklerinin ovuşturulması, moleküllere zarar veriyor koku değişiyor. Kokuyu önce havaya sıkın, sonra içinden geçin. Bu Estee Lauder’in meşhur önerisi.

Asla unutulmaması gereken bir öneri de, sakın giysilerinizin üzerine parfüm sıkmayın, çünkü bozulmasına yol açabilir.

Birkaç altın kural
Siz parfümü sürün, o sizi değil. Baktınız, kendi kokunuz size fazla geliyor. Burnunuzu kırıştırıyor, kendinizi rahatsız hissettiriyor. O zaman biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Bekleyin. Baktınız rahatsızlık sürüyor. Sürdüğünüz yerleri ıslak bir mendille hafifçe silin.

Vücuttaki yağ parfümdeki koku moleküllerini çözer ve ciltte tutar. Bu nedenle vücuttaki yağ oranı arttıkça koku da yoğunlaşır daha uzun süre ciltte kalır.

Eğer kuru ciltliyseniz kokunun daha uzun etkili olması için parfümü vücut bakım ürünleriyle birlikte kullanın. Unutmayın, az yağ içeren diyetlerle beslenenlerde koku daha çabuk uçar.

Koku ve kokuya uygun vücut bakım ürünlerini birlikte kullanmak, kokunun kalıcılığını ve etkisini artırır.

Baharatlı gıdalar vücut ifrazını değiştirdiği gibi kokuları da değiştirir.

Sigara içmek kokuların kalıcılığını azaltır.

Terleme kokuları çabuk uçurur.

Bu koku sizin için hazırlandı
Kendinize uygun kokuyu seçerken kişiliğinizi, alışkanlıklarınızı, duruşunuzu da dikkate almanız gerektiğini biliyor musunuz? Cilt tipinizden beslenmenize, cinsiyetinizden karakterinize birçok faktör bu seçime etki ediyor. Bihter Türkan Ergül esans dünyasındaki 15 yıllık deneyimlerini kullanarak size özgü kokuyu bulmanıza yardım ediyor. Özel görüşme sonucunda, kişiye özel ‘butik’ kokular hazırlayan Bihter Türkan Ergül’ü Maçka’daki atölyesinde ziyaret edip kokuların sihirli dünyasına uzanan keyifli bir yolculuk yaptık.

Sosyal bilimler mezunu olan 31 yaşındaki Bihter Türkan Ergül’ün kokulara olan ilgisi lise yıllarında başlamış. O dönemde annesinin isteğiyle yaz tatillerinde Eminönü’nde kolonya ve esans üretimi yapan bir akrabasının yanında çalışmaya başlayan Türkan Ergül bu sihirli dünyayla da o dönemde tanışmış.

Yaşam koçu Bihter Türkan Ergül kişiye özel kokular hazırlamaya da mesleği sayesinde başlamış. İnsanlarla birebir ilişki kurarken onları rahatsız eden ruh halinden arındırabilmek için kokulardan destek almış. Örneğin boşanmış biri duygusal dünyasında güvenle ilgili problemler yaşarken onun bu durumu atlatabilmesi için karanfil kokusundan yararlanmış. Karanfilin insana güven veren kokusundan. Sınava hazırlanan birinin çalıştığı konuya rahat odaklanmasını sağlamak için rezene ve kekik kokusundan yararlanmış. Yasemin ve gül kokusunu ise aşk acısı çekenler için kullanmış. İnsanların ruh halini esas alarak hazırladığı kokuların yerini yavaş yavaş gerçekten sadece o kişiye özel ‘butik’ kokular hazırlamak almış. Ve bir gün gelmiş artık butik kokular hazırlamak da Bihter Türkan Ergül’ün gönül verdiği ve yapmaktan keyif aldığı işlerinden biri olmuş.

Yaklaşık 8 aydır ‘kişiye özel koku’ hazırlayan Bihter Türkan Ergül işin detaylarını şöyle anlatıyor: Kişiye özel koku hazırlamak için önce bazı soruların cevabını öğrenmem gerekir. Örneğin o kişinin ten rengi, yeme alışkanlığı (et-sebzebaharat tüketimi), sigara-alkol alışkanlığı, uyku alışkanlığı, yaşadığı ortam, ne iş yaptığı, giyim tarzı, fiziksel özellikleri (zayıfşişman, uzun-kısa) gibi. Elbette her şey bununla bitmiyor. Özel koku hazırlayacağım kişinin davranış özellikleri de belirleyici unsurlar arasında. Çekingen mi, sabırsız mı, kendinden emin mi, cesur mu? Tüm bunları dikkate alarak o kişiye uygun kokuyu hazırlarım. Farklı kokuları karıştırarak elde ettiğim ürünü, homojen bir hale gelmesi için 8 gün bekletirim. Bu sürenin sonunda şişeyi müşterime teslim ederim.

Kokuların hepsini tamamen doğal yöntemlerle elde ettiğini söyleyen Bihter Türkan Ergül, hazırladığı ürünlerin hiçbirinde alkol kullanmıyor. Bu arada öğrendiğimize göre butik koku hazırlatmak için en çok erkekler atölyenin kapısını çalıyor. Ancak kendileri için değil, daha çok sevdikleri kadın için butik koku hazırlatıyorlar. Her biri farklı karışımlardan oluşan ve kişiye özel hazırlanan kokuların fiyatları 80-120 TL. arasında değişiyor.

Erkekleri etkilemek istiyorsanız….
Koku konusunda usta birini bulmuşken hemen soruyoruz ‘Kokunun etkileyici olması için nereye sürmek gerekir?’ Bihter Türkan Ergül, “Bir kadın kokusuyla erkeği etkilemek istiyorsa kollarının iç kısmına parfüm sürmeli. Çünkü konuşurken yaptığı el hareketleri kokusunun salgılanmasını sağlar. Konuşmayı pek fazla sevmeyen kadınlar ise göğüs bölgesine parfüm sürerek bu etkiyi yaratabilirler” diyor. Erkeklerde ise kolların üst kısmı kokunun en çok salgılandığı yermiş. Bihter Türkan Ergül hazırladığı kokuların doğru kullanıldığı taktirde etkisinin sekiz saat sürdüğünü belirtiyor.

Posta

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir