Tuğbam » Sağlık » Horlamayı Nasıl Engelleriz

Horlamayı Nasıl Engelleriz


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Horlamayı Nasıl Engelleriz – Birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı horlar. İngiliz Horlama ve Uyku Apnesi Derneği, horlama problemlerini tedavi etmek için çeşitli tavsiyeler yayınladı.

Daily Express’de yer alan habere göre, horlamanın burundan mı yoksa boğazdan mı geldiğinin önemli olduğu belirtiliyor. Ağzınız açık ya da kapalıyken burnunuzdan horluyorsanız, bunu deneyin:

Dilinizi çıkarabildiğiniz kadar öne çıkarın ve dişlerinizin arasında sıkıca tutun. Horlama sesi çıkarmaya çalışın. Eğer horlama azalmışsa, muhtemelen diliniz nedeniyle horluyorsunuz. Yani diliniz titreşiyor ve horlama sorununa yol açıyor.

Ağzınız kapalıyken burnunuzdan horluyorsanız, şunları yapmalısınız:

– Yan tarafınıza yatın: Bir teoriye göre, sırtüstü yattığınızda diliniz ve gırtlak kollapsındaki kaslar daralıyor ve horlamaya yol açıyor.

– Daha yüksek yastıklar kullanın: Bu boynu destekleyerek havayolunuzu açık tutmayı amaçlar. Böylece gırtlağınız daha az daralır. Bu derin uykuya dalana kadar oldukça işe yarar.

Doğru burun bantlarıyla nefes alın: Bandın içindeki sistem sayesinde, burun yanakları dışa doğru açılır, bu sayede burun hava yolu genişler ve horlama önlenmiş olur. Soğuk algınlığı ve alerjiden kaynaklanan tıkanıklıktan geçici olarak kurtulmanızı sağlar.

– Horlama önleyici ağız stripleri: Bu çözülebilen nane aromalı şekerler, horlama nedenini hedefliyor ve sırt üstü yatarken horluyorsanız bunlar sizin için idealdir. Bunlar gece boyunca boğazınızın arka kısmını örten ve yumuşak dokuların titreşimini azaltan süreli salınım formülüne sahiptir. Ağzınıza aldığınız anda etki göstermez, birkaç saat sonra işe yarar.

– Boğaz spreyi: Bu boğazın arkasındaki titreşim yapan ve sizi horlatan yumuşak dokuları yağlar.

– Horlama önleyici aparat: Burun yanaklarını dışa doğru iterek burun hava kanallarını genişletir ve rahat nefes almanızı sağlar.

– SomnoGuard: Düşük/orta şiddette Tıkayıcı Uyku Apnesi tedavisi için tek parça termoplastik MAD, boksörlerin kullandığı ağızlıklara benziyor. Alt çenenizi ve dilinizi ileri doğru getirerek nefes almanızı kolaylaştırır ve horlamayı önler.

– Bitkisel Sprey: Bu sprey de burun deliğinin içini daraltıyor ve nefes almak için daha fazla yer oluşturuyor. Ayrıca ağzın üst damağındaki dokuları geriyor ve daha az titreşir hale getiriyor. Hoş bir kokusu olan sprey, horlamayı azaltıyor.

– Sigarayı bırakmak: Sigara içmeyi azaltın, hatta en iyisi sigarayı tamamen bırakın. Böylece daha rahat nefes alırsınız ve horlamanız gittikçe azalır.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir