İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saman Nezlesi Belirtileri

Reklamlar

Saman Nezlesi Hastalığına Dikkat – Saman Nezlesi hastalığı en çok bahar aylarında görülen bir hastalıkmış. Dikkat edinde yakalanmayın;

Konya Mevlana Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Borazan, bahar aylarında havaların ısınmayla birlikte meydana gelen, halk arasında ‘Saman Nezlesi’ olarak bilinen alerjik hastalığa karşı uyarılarda bulundu.

Hastalığın meydana gelmesine zemin hazırlayan ortamlardan uzak durulması gerektiğini söyleyen Borazan, dikkat edilmediği takdirde ise, gözlerde görme sorununun oluşabileceğinin altını çizdi.
Alerjik hastalığın, gözlerin dış ortam ile teması sonucu ve gözün ön kısmı ile göz kapaklarının iç kısmını örten zar tabakasının zarar görmesiyle meydana geldiğini aktaran Borazan, bunun daha çok bahar aylarında görüldüğünü ifade etti. Sıcak havalarda uçuşan toz ve polenlerin yanı sıra, hayvan tüyleri gibi alerjen etkenlerin de hastalığa sebep olduğunu dile getiren Borazan, “Alerjik bir hastalık olan Saman Nezlesi’nin yıl boyunca görülen türleri vardır. Bunlar, görme bozukluğu ve göz yüzeyinde hasarlara kadar birçok sorun meydana getirirler. Hastalığın ciddiyeti konusunda herkesin bilgilendirilmesi gerekiyor.” dedi.

Başhekim Mehmet Borazan, Saman Nezlesi hastalığının belirtileri arasında gözlerde sulanma, kaşınma, kızarma, yanma ve batma hissi olduğunu dile getirdi. Ayrıca ışık hassasiyeti ve göz kapaklarında şişlikleri de belirtiler arasında gösteren Borazan, şunları söyledi: “Hastalığın ciddiyeti algılanmalıdır. Önemsiz olarak görülmemelidir. Hastalığa yakalananlar, en kısa zamanda göz hastalıkları uzmanlarına başvurmalıdırlar.” ifadesini kullandı. Alerjik hastalıktan genellikle her iki gözün de etkilendiğini bildiren Başhekim Doç. Dr. Mehmet Borazan, tedavi süresince ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Reklamlar
Reklamlar

haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mission News Theme by Compete Themes.