Tuğbam » Sağlık » Tehlikeli Yiyecekler de Varmış

Tehlikeli Yiyecekler de Varmış


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Tehlikeli Yiyecekler de Varmış – Bu yiyecekleri yerken dikkat edilmesi gerekiyormuş. Bazı yiyecekler insana faydadan çok zarar verebilirmiş aman dikkat.

Yiyeceklerin hepsinin sağlıklı olmadığını söyleyen uzmanlar, bazılarının zehirlenmelere ya da alerjik reaksiyona yol açarak öldürebileceğini belirtiyor. İşte dünyaca ünlü sağlık dergilerinin dikkat uyarısı yaptığı yiyecekler…

Pediatric’s ve Health dergilerinde ki araştırmada tehlikeli yiyecekler sıralamasında sosisli sandviç dikkat çekiyor. Uzmanlara göre 10 yaş altı çocuklar arasında yiyeceğe ‘ bağlı boğulmalar yüzde 17. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre sosisli sandviçten boğulmalar son iki V yılda yüzde 20 ora-f nmda arttı. Doktorlar çocukların sosisi büyük par çalarla ısırdığını ve bu yüzden ölüm lerin meydana geldiğini söyledi.

Mantar türlerine dikkat

Tavuklu mantar soteden mantarlı pizzaya kadar birçok sevilen yemeğin için de bulunan mantarın bazı türleri zehirli olabiliyor. Çukur mantar, Kırmızı mantar ve Sonbahar mantarı olarak bilinen mantarlar karın ağrısı, bulantı ve aşırı susuzluk yapıyor. Uzmanlar mantar seçerken çok dikkatli olmak gerektiğini söylüyor.

Çilek çekirdeği kalbe zararlı

Çalışmalar çilek, yaban mersini ya da kızılcık gibi bazı meyvelerin sağlıklı olduğunu söylüyor. Ancak bu meyvelerin çekirdeği sanıldığı kadar masum değil. Özellikle çilek ve yaban mersininin çekirdekleri kalp atışını yavaşlatıyor hatta durduruyor. Çekirdeklerindeki alkaloidler ölüme kadar götürüyor.

Bu balık çok zehirli

Son günlerde Japon lokantalarındaki menlilerde sıkça gördüğümüz Balon balığı sizi zehirleyebilir. Bu balığın derisi ve belirli organları insanı felç edebilen ve boğulmaya neden olan “tetrodo-toksin” isimli çok zehirli toksiniçeriyor. Sadece bu alanda uzman aşçılar bu balığın zehirli bölümlerini çıkarıp atıyor ve bu balığı yemek için hazırlıyorlar. Bu sebeplerden dolayı bu balık türünü yerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Alerjiniz varsa şoka sokar

Ciddi alerjik reaksiyona yol açan yer fıstığı birçok atıştırmalıkta, yemekte, tatlılarda bulunuyor. Fakat yer fıstığı bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Ölüme bile neden olabilir.

Elma ve armut çekirdeği tehlikeli

Şeftali, kayısı, erik, elma ve armut gibi gibi meyveler çok lezzetlidir. Fakat, bu meyvelerin kabukları ile yapraklarının yanı sıra çekirdeklerinden de uzak durmalısınız. Çünkü bunlar siyanür üreten “a-migdalin” isimli bileşen içeriyorlar.

Fazla miktarda yenmesi halinde baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. Uzmalara göre fazla tüketilen çekirdek kan basıncı ile kalp hızında artışa ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Bunu takip eden solunum durmasıyla da ölüm gerçekleşiyor.

haber7

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir